Nemůžu přestat chválit. Za mě radost pohledět a konečně tu je něco surového, co si na sílu nehraje na jemnost, jen aby oslovili diváka. Je strašně příjemné vidět něco, co se nedrží zaběhlých trendů, které mnohdy až zbytečně ruší děj a atmosféru. Po třetím díle s nadšeným srdcem říkám, že tohle je prostě pecka.
Ukazuje se nám tu svět, kde není nouze o skvělé kostýmy, herecké výkony, příběh, co pohltí už během prvního dílu a zatím si drží dobré tempo. Máme tady intriky, boje o moc, majestátní paláce, ale i střed kultur, náboženství... To všechno dostáváme naservírováno bez zbytečných okolků.
Navíc konečně dostáváme surovou atmosféru Japonska, která se opravdu povedla. Žádné zkreslené a až příliš romantické ztvárnění, jako z Hollywoodu. Atmosféra plná intrik, zobrazující drsnost někdejší země a doby.
Dnes jsem se na seriál dodival a hlásím maximální spokojenost. Vlastně jsem ani nedutal a mohu konstatovat, že letošní počátek seriálové sezóny je ten nejlepší v historii TV. Shogun je totiž historické drama, které téměř nemá slabinu. V podstatě jen jedinou, že se režie vyhýbá krvavěji podaným scénám a třeba při útoku assasina tu příležitost byla, občasné vykonání seppuku, či hlava napíchnutá na kopí aspoň jasně ukáží, že Japonsko té doby bylo dost krvavé. Už film s Richardem Chamberlainem a Toširo Mifunem byl výborný, seriál ale oproti němu přidává trochu odlišnou verzi působení Andžina a více intrikaří, romantická linka je tu potlačena, což odpovídá více předloze. Větší roli zde hraje i zapojení církve „pod vlajkou Portugalska“ a odkrývání jejich praktik v rámci probíhajícího mocenského boje v Japonsku. Pod taktovkou tvůrců dostáváme výpravný děj s výbornými japonskými herci, jejichž projev je oproti jiným asijským zemím přeci jen vyzrálejší a evropskému divákovi bližší. Svou roli zvládá i Cosmo Jarvis se svým hlubším chraplákem, jeho herecká syrovost je ukázková, obzvláště, pokud dojde ke konfrontaci s Japonci a řečnickou bariérou. Nezaostává ani kamera, která naplno využívá nádherné lokace a tak sledovat seriál na velké obrazovce je zážitek, jako vidět mistrovství Tonagavy v rozehrané partii o pozici Šóguna. Proto děj mnohdy zpomalí, aby se naplno projevila vychytralost a strategické myšlení jednoho z vůdců Japonska, kterému hrozí smrt. Už aby tu byla další série.
Zatím sice byly odvysílány pouze dva díly, ale už teď to vypadá, že seriál bude naprostá pecka.
Shogun byl zatím skvělý ve všem. Už jen vizuál je nádherný, celé to prostředí, lokace a kostýmy je krásné sledovat. Do toho zajímavý a propracovaný děj plný intrik a boje o moc a přitom to není překombinované. Nechybí ani střet kultur, či dobře zpracovaná syrová kultura tehdejšího Japonska.
Nemohu ani opomenout bezvadné herecké výkony a zábavné postavy - na to, že asijští herci mi většinou přijdou docela nezajímaví, tady jsou všechny postavy charismatické a kvalitně napsané.
10% do plného hodnocení jsem si původně nechal po skončení celého seriálu, nakonec 10% naopak ubírám, protože to nadšení a atmosféra z prvních dvou dílů se po čase tak nějak vytratily... Přesto se za mě stále jedná za jeden z nejlepších počinů nejen za rok 2024.
Vytěsnila jsem z mysli starý seriál i knihu a náááramně jsem si nového Šóguna užila. Představitel pana Toranagy byl prostě skvělý. Krásná výprava, skvostné úvodní titulky, nádherné kostýmy. Napínavé, akční, barvité, lákající se dozvědět o japonských dějinách, jazyce i kultuře víc. Bylo to fajn a doufám, že to nebyl úplný konec.
Skvele zobrazenie pribehu ako som si ho predstavoval pri citani knihy Jamesa Clavella. Japonsko s nadhernymi kimonami, velkolepymi palacami a krutostou kde jediny trest je smrt. Intrigy a boj o najvysie miesto v Japonsku - len jeden moze byt Shogun. Prve 2 diely su vyborne a snad tempo a atmosfera vydrzia aj v dalsich dieloch.
Právě jsem dokoukal poslední díl a zůstavá ve mě velmi rozpačitý dojem.
Zkraje jsem byl nadšený po zjištění, že nové provedení se má více držet původní Clavellovy knihy. Což se sice potvrdilo, ale v tom zásadním (totální Andžinova jazyková bariera) se toho tvůrci bohužel nedrželi. To bylo v knize to hlavní - nikdo mu v Japonsku nerozumněl, protože anglicky tam tehdy nikdo nemluvil a jediné možné tam se vyskytující cizí jazyky byly portugalština a latina. A John Blackthorne neuměl dobře ani jeden z nich. Vypadalo to, že to v seriálu nějak zohlední, ale po pár portugalských slovech vesele frčeli dál anglicky :-(((
Dále jsem někde četl, že produkce zaplatila za individuální výrobu více než 2500 kostýmů. Některé jsou v seriálu opravdu i vidět. Jen by se někdo jiný nesměl rozhodnout, že seriál natočí systémem "přirozené světlo". Takže půlka scén se odehrává ve vydeptaném denním pološeru (neustále tam chčije nebo je mlha) a druhá půlka se odehrává v noci kdy je celá scéna osvětlená pouze několika olejovými lampičkami (v tom lepším případě). Takže vidíte jakési temné obrysy, které promlouvají ze tmy. Takže luxusní kostýmy byly ve finále v podstatě vyhozené peníze.
No a nakonec nastoupila známá bolest všech dnešních seriálových tvůrců - totální neschopnost v zacházení s dějovým časem. Ze začátku je děj neskutečně rozvláčný, plný naprosto zbytečné "vaty", aby se od poloviny seriálu začal dramaticky zrychlovat a nakonec se snažil dohnat stopáž na minimálně dva další díly v tom posledním. Což se pochopitelně nedá stihnout.
Takže musím konstatovat, že i když má původní seriál z roku 1980 s Richardem Chamberlainem svoje mouchy, je stále milionkrát sledovatelnější než tenhle nový pokus. Ke starému seriálu se stále rád vracím. K tomuhle se už vracet určitě nebudu