plakát seriálu

Skam France

(Skam France)

Zajímavosti ze seriálu
Protože se jedná o úplně první remake originálního norského seriálu Skam, Skam France měli ve smlouvě, že se musí v prvních dvou sériích do detailů držet původního scénáře. Až ve třetí a čtvrté série měli dovoleno dělat větší změny.
Jedná se o první remake seriálu Skam, kterému bylo dovoleno pokračovat po čtyřech sériích, kterých se dočkal norský Skam. Tomuto prodloužení ale předcházely měsíce vyjednávání s norskou televizní stanicí NRK a tvůrkyní původního seriálu Julií Andem. Francouzský tým jim dokonce musel poskytnout detailní plány, které pro další série měli, než jim bylo pokračování dovoleno.
Jedná se o úplně první francouzský seriál, ve kterém se v hlavní roli vyskytuje muslimka nosící hidžáb.
Skam France byl první remake, který natočil klip z pohledu Evena (ve Skam France se tato postava jmenuje Eliott).
Během třetí a čtvrté série televizní stanice a produkční tým uspořádali celkem šest bezplatných akcí pro fanoušky seriálu, na kterých se mohli setkat s herci a s nejdůležitějšími členy produkčního týmu. Vždy se s nimi nejprve podívali na dvě nejnovější epizody a pak následoval panel s otázkami a odpověďmi.
Spoustu lokací, které seriál při natáčení využil, se stalo mezi fanoušky seriálu tak populárních a následně tolik navštěvovaných, že byl produkční tým požádán pařížským starostou, aby po skončení čtvrté série už vybírali pouze ta místa, která fanoušci nedokáží přesně určit, nebo aby natáčeli zcela mimo město.
Skam France je jeden z mála remaků, které nahrávají své klipy na Youtube bez geoblokace. Seriál je tak přístupný fanouškům z celého světa.
Skam France vždy natáčí dvě série najednou, které jsou pak vysílány bez přestávky hned po sobě. Natáčení obou sérií jim trvá přibližně dva měsíce a natáčejí přibližně 12 minut z epizody denně. (Většina seriálů, které jsou natáčeny takto jen několik týdnů před vysíláním, nenatočí víc než 6 až 7 minut denně.)
Julie Andem, tvůrkyně originální seriálu Skam, si dala záležet, aby pro role teenagerů najala herce stejného věku, ovšem tvůrčí tým Skam France byl ze zákonných důvodů nucen najmout herce nad 18 let kvůli dlouhým natáčecím dnům a častým natáčením během pozdních nočních hodin.
Vzhledem k hlavnímu tématu páté série, kterým je hluchota, je Skam France prvním remakem originálního seriálu Skam, který poskytuje titulky pro neslyšící.
Většina herců z tohoto seriálu má divadelní průpravu a před začátkem natáčení neměla buď žádné, nebo pouze malé zkušenosti s hraním před kamerou.
Od třetí série je tým scénáristů složen z pěti lidí (dvou mužů a tří žen). Šéfem tohoto týmu je Niels Rahou, jehož získání se stalo pro režiséra Davida Hourrègue hlavním cílem, když mu bylo od třetí série dovoleno dělat změny a odchylovat se od původního scénáře zaslaného z Norska. Niels se totiž otevřeně hlásí k homosexuální orientaci a David si přál, aby byla třetí série, jejímž hlavním tématem je právě homosexualita, napsána člověkem ze stejné komunity.
Začátku práce na scénáři vždy předchází důkladný průzkum, během kterého tým vyslýchá lidi, kteří mají zkušenosti s tématy jednotlivých sérií, aby následný příběh působil co nejautentičtěji.
Režisér David Hourrègue pojmenoval Eliotta, který je jednou z jeho nejoblíbenějších postav, podle svého syna.
Coline Preher (Alexia) je důvodem, proč seriál z její postavy udělal bisexuálku. Ve scénáři bylo původně napsáno, aby se v konverzaci zmínila o svém bývalém příteli, ovšem Coline zašla za režisérem Davidem Hourrègue s dotazem, proč by to nemohla být bývalá přítelkyně. Davidova reakce prý zněla pouze "Dobře. Jak se bude jmenovat?".
Když produkční tým přemýšlel nad potenciálními dalšími sériemi, které by pokračovaly po původních čtyřech, které měl originální Skam, jejich prvními volbami pro hlavní postavy páté série byly Daphné a Alexia. Tyto dvě postavy jim ale nebyly z Norska povoleny, protože tvůrkyně Julie Andem měla z minulosti pro norské verze těchto postav již naplánované příběhy, jež se nakonec neuskutečnily. Nepřála si proto, aby o nich nějaký remake natočil sérii, která by byla úplně jiná od její původní vize.
Herci nemají možnost podívat se na natočené klipy nebo epizody dřív, než jsou oficiálně vysílány. Jejich konečný stav proto vidí poprvé až společně s fanoušky seriálu.
Drtivá většina oblečení, které herci v seriálu nosí, je jejich vlastní, které vytáhli ze skříně.
Během přípravy na natáčení první a druhé série, při společném čtení scénářů, Philippine Stindel (Emma) vyfotila seznam jmen všech herců a omylem ho nahrála na svůj instagram (měla ho v plánu pouze poslat kolegyni Zoé Marchal). Fanoušci se proto dozvěděli kompletní seznam herců dlouho předtím, než původně měli. Produkční tým si totiž přál, aby herci zůstali v tajnosti do samotného vysílání první epizody.
Lula Cotton-Frapier řekla, že když dostala do ruky scénář a poprvé si ho přečetla, dostala z hraní Daphné strach, protože ji zpočátku nesnášela a nejraději by jí vrazila facku.
Assa Sylla (Imane) řekla, že se konkurzu málem nezúčastnila, protože i když z popisu věděla, že se hledá herečka pro muslimskou postavu, popis se nijak nezmiňoval o barvě pleti, kterou by měla její herečka mít. A ona prý byla z minulosti zvyklá na to, že aby jakožto černoška nějakou roli dostala, musel by popis role přímo říkat, že se hledá herečka tmavé pleti. Nakonec ji ale její agentka přesvědčila, aby na konkurz zašla, a tam se dozvěděla, že jediným požadavkem, který na roli produkční tým má, je aby Imane hrála skutečná muslimka, což Assa splňovala.
Axel Auriant (Lucas), Robin Migné (Arthur) a Paul Scarfoglio (Basile) se znali ještě předtím, než byli do seriálu obsazeni a začali spolu hrát.
Autobusová zastávka, která se několikrát objevila ve třetí sérii, je falešná. Ve skutečnosti na tom místě žádná nestojí a scény, které do ní byly zasazeny, nebyly dokonce ani natáčeny v Paříži, ale v Saint Ouen.
Maxence Danet-Fauvel (Eliott) se nechal slyšet, že když získal roli Eliotta, podíval se pouze na jednu scénu z norské verze (poslední klip první epizody třetí série, kde se Even potkává s Isakem v koupelně). Na víc scén se nepodíval, protože si nepřál, aby byl původní postavou ovlivněn, chtěl Eliotta zahrát po svém. Zároveň se nepodíval ani na první dvě série Skam France, protože chtěl stejně jako Eliott, který se poprvé objeví až ve třetí sérii, všechny ostatní postavy poznat až spolu s ním a neznat jejich historii.
Maxence Danet-Fauvel (Eliott) se prý původně neměl konkurzu vůbec účastnit. Role Eliotta je jeho úplně první v životě, takže neměl s konkurzy žádné dřívější zkušenosti a měl v plánu nejprve dokončit hereckou školu, než to začne zkoušet. Jeden z členů produkčního týmu se ovšem zašel podívat na jednu veřejnosti přístupnou hodinu v jeho škole a po jejím konci Maxence požádal, aby konkurz přišel zkusit. Režisér David Hourrègue a hlavní scénárista Niels Rahou pak prozradili, že věděli, že je Maxence pro tu roli ten pravý hned, jak ho poprvé uviděli. Roli Eliotta mu prý dali hned po prvních třech vteřinách, které viděli z jeho konkurzní pásky.
1/2
12