Docela se mi rozsvítilo. Přiznám se, že o vyhlášení nezávislosti USA si pamatuji pouze minimum věcí. A to, že vše začalo vysypáním čaje v Bostonu....
Pro mě seriál doplňuje podhoubí celkových událostí, které samotnému vyhlášení nezávislosti předcházely. Nechybí ani napětí a mile mě překvapily i politické šarvátky. Dokonce jsem i googlil jak to bylo ve skutečnosti a myslím, že hlavní události jsou vykresleny zdařile. Ani mi nevadí, pokud jsou některé postavy přidány uměle.
Doporučuji pro průzkumníky historie, kteří nepotřebují zacházet do přílišné hloubky a chtějí se při tom vzdělávání i trochu pobavit.
A proč? Pár věcí tomu totiž chybí. Za prvé hloubka. Věřila jsem, že si o americké revoluci doplním informace, ale to se povedlo jen trochu. Postrádala jsem hlubší, propracovanější proniknutí do událostí předcházejících boji za nezávislost, ale v podstatě to odpovídá znalostem ze střední školy (i když je pravda, že kromě amerických prezidentů jsem ostatní postavy neznala). Vykreslení postav taky nic moc, prostě jdou s dějem.
A za druhé uvěřitelnost. Což je u historického seriálu docela problém. Při některých scénách přetrvával pocit, že si autoři prostě vymýšlejí, že si něco přidali, aby tu historii trochu oživili (ale pár věcí si budu muset ověřit)
Jinak to pěkně utíká, najdou se i chvíle napětí.
Na závěr doporučuji těm, které baví americká historie, navázat seriálem Turn, který začíná téměř tam, kde Sons of Liberty skončil. A navíc se tam potkává Billy Elliot (Jamie Bell) a Robert Bruce (Angus Macfadyen).
A ne jen suchopárná data a zatuchlá muzea. Kolik asi učitelů dějepisu tohle doporučilo svým žákům?
I když průběh i výsledek popisovaných událostí je už nějaký ten pátek znám, jsou zde podány napínavě, takže jsem se nenudila.
O některých aktérech jsem neměla ani zdání, o některých jsem už něco zaslechla. Ovšem Benjamin Franklin v podání Deana Norrise neměl chybu!