plakát seriálu

Šťastné údolí

(Happy Valley)

Názory uživatelů

DEPRESIVNÍ BRITSKÝ KLENOT

Napřed to vypadá na standardní detektivku v britském podání, ale nedejte se zmýlit. Samotný příběh je jen formou, ve které je umístěn silně realistický depresivní obsah. Do klasického prostředí nižších sociálních vrstev jsou umístěny jednotlivé perfektně psychologicky vykreslené postavy, které se naprosto vymykají obvyklému seriálovému (nejen)černobílému pojetí.

Každý z nás je něčím poznamenaný, má své slabosti a nedostatky, mnozí z nás jsou v podstatě až nechutní, ale nikdy se za celý život nedostanou do situace, kdy by ty "ošklivé" vlastnosti viditelně vypluly na povrch.

Jednotlivé postavy mají jedna každá smůlu - prakticky s žádnou z nich se život nemaže. Z někoho je anetický kriminálník patrně kvůli tomu, v jakém prostředí vyrostl, jiný je poloblb, který by sice mohl být slušným člověkem, kdyby jej neformulovalo prostředí jinak, další by mohl dožít nudný život v poklidu, nebýt toho, že je eticky poněkud méně vybavený a naskytne se mu příležitost k obohacení, malé dítě je predestinováno k psychickým problémům jen proto, za jakých okolností bylo zplozeno a jaké má předky (a co se s nimi stalo), samotná protagonistka má zkrátka jen nadstandardně nespravedlivý osud.

Pro zvýšení realističnosti je většina postav (sejně jako většina našeho okolí včetně nás samotných) přinejmenším poněkud nesympatická.

K tomu to, co tak často předstíráme, že se nás netýká, že v nás není, nebo nechceme vidět - fatální choroby, životní smůla, naše slabošství, zbytečná tvrdost, nechutně slizká sebelítost, odmítání odpovědnosti za vlastní počiny... Zkrátka život v jeho nepříliš šťastné, ale o to uvěřitelnější podobě.

S žádnou postavou se nemaže, je syrově líčený takový, jaký umí být, když se fortuna dívá jinam.

Navíc se přímo vnucuje spousta etických otázek (včetně těch, které musí vnímavý divák položit sám sobě).

Ano, Happy Valley (už jen ta ironie, která přímo prýští z názvu) se dá na první pohled označit za detektivní/kriminální seriál, ale o to v něm ve skutečnosti vůbec nejde, musím zopakovat, že je to pouhá kulisa pro psychologicky pojaté dílo.

Poté, co jsem viděl S01 mi nebylo lehko.

Jsem si jistý, že se na seriál znovu nepodívám.

Úplně stejně si ale jsem jistý, že je to SKVĚLÝ britský produkt a že jsem moc rád, ža jsem jej viděl.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Britská depkoidní luxusnost

Další poctivé britské detektivní drama, které je po všech stránkách naprosto perfektní. Chytrý scénář, který nám servíruje strhující příběh, jenž šťastný ani náhodou není, navíc fantasticky pracuje s prvotřídně zahranými postavami. Šťastné údolí vám nedovolí se od něj odtrhnout, protože tohle je skutečně poctivé britské řemeslo a jako seriál tohoto žánru stojí opravdu hodně, hodně vysoko. První řada byla místy znepokojivě mrazivá, díl od dílu lepší (ta gradace je opravdu neskutečná) a absolutně strhující a ta druhá jí vůbec nedělá ostudu. Zručná režie, poctivá atmosféra, malé město (prakticky venkov) a psychologie vystavěná na jedničku. Sarah Lancashire a James Norton jsou naprosto neskuteční, zejména v tom sklepě. Je to docela otrava, ale Briti zase předvádějí bezchybné, poctivé drama, které slabší povahy vžene do solidní deprese - a ty silnější možná taky. Takhle vypadá kriminálka!!! 100%.

100 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Brilantní!

Vypadá to, že se seriály o policistech, kteří bojují se svými vnitřními démony, se v Británii roztrhl pytel. A přestože hlavní ženská hrdinka je vcelku vítaným zpestřením, Good Cop a Luther ji stále kvalitativně převyšují. První epizodou si mě toto pochmurně krásné údolí, příliš nezískalo. Postavy působily nesympaticky a karty jsou rozdané příliš brzy. V dalším díle však již děj pomalu vrcholí a nabere spád; napínavé zvraty skvěle fungují až do čtvrtého dílu, kdy se však znenadání hlavní zápletka (skoro) vyřeší. Poslední dvě epizody tedy nejsou tak odzbrojující jako 2.-4., ale i tak se po finále dostaví pocit zadostiučinění. Pohled na zdeptanou hlavní hrdinku byl sice trochu otravný, ale zřejmě se jedná o nutné zlo. Příběh částečně i díky tomu působí lidsky a opravdově. Po delším zvážení musím pochválit i herce - každému z nich padla role jako ulitá, snad jen Sarah Lancashire působila až nevěřícně starší, než její manžel a chvílemi jsem jim nevěřila. Charismatický Ashley byl vykreslený skvěle a zřejmě jako s jediným záporákem se s ním dalo trochu sympatizovat. Naopak Pembertona budu mít zřejmě napořád zaškatulkovaného jako "toho podělanýho sraba z Happy Valley". Nakonec si mě tedy Happy Valley, ve kterém všechny útrapy řeší šálkem čaje, omotalo kolem prstu. Nad pěti hvězdičkami však stále váhám, protože.. no, protože Luther a Good Cop :) Každopádně mi nedá poznamenat, že ten malý rozcáplý harant Ryan je jako každé druhé dítě v Anglii, neskutečně otravné.

80 %
60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
40 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Happy Valley

I když tato minisérie má šest dílů a plyne poměrně v pomalém tempu, tak přesto nepostrádá celou dobu napětí a zvědavost na vyvíjející se průběh vyšetřování i když karty jsou rozdané hned v prvním díle.
Celkově je to film, který se line v psychologické a dramatické rovině skoro víc, než v samotné kriminální zápletce. Nejen, že výběr postav do hlavních rolí byla trefou do černého, ale všechny postavy byly tak dokonale charakterově vykreslené, že mně nedělalo vůbec řádné problémy se nejen s těmi postavami sžít, ale stala jsem se obrazně obyvatelkou tohoto malého městečka, kde byli mými sousedy, sestrou, či kolegy v práci a podobně. V tom se zračí dokonalá práce Eurose Lyna. Mluvím hlavně o postavě Catherine, kterou hrála Sarah Lancashire. Nepatří zřejmě mezi známou, horní hereckou garnituru, ale tady hrála velmi přirozeně, naprosto dokonale a svým hereckým projevem se mně stala velmi blízkou.
A tak bych mohla pokračovat ve výčtu dalších výborných hereckých výkonů, kde například Steve Pemberton hrál svého zbabělce Kevina taky zcela uvěřitelně a bezchybně. Za zmínku stojí i Lewis, vyplašený kluk, který se pral se svým svědomím, vykutálený Ashley, hajzlík Tommy, kterého si střihnul James Norton taky bezvadně a rozhodně nechci vynechat ani sestru Catherine, Siobhan Finneran (Clare), kde jsem jim to jejich sourozenecké pouto bezezbytku věřila.
Já byla velmi spokojená a myslím, že milovníci britských minisérií budou také. Celkově to shrnu tím, že Happy Valley neurazí intelekt žádného diváka a já ho rozhodně velmi ráda doporučím.

100 %
57 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Happy Valley

Už je mi to pomalu blbý, vychvalovat každou druhou britskou krimi minisérii do nebes, ale co se dá dělat, zkrátka kdo umí, ten umí a na tomto televizním poli, se až na výjimky nic tak srovnatelně kvalitního nerodí. A přitom Britové jedou vždy podle stejné rovnice - dobré herecké obsazení, psychologicky velmi precizně propracované charaktery, uvěřitelný scénář, který bere v úvahu mimo jiné inteligenci diváka a když k tomu přihodí ještě nějaké to malebné městečko a zajímavou atmosféru, nemá to chybu. Tentokrát jsem ještě více než jindy sympatizovala s hlavní hrdinkou Catherine, chápala její frustraci, když jí pořád před nosem unikala příležitost vypořádat se s tím neřádem Tommym, kterému jsem já osobně přála velmi pomalou a bolestivou smrt a měla jsem pocit, jako bych se sama stala obyvatelkou malého města a sžila se s místními postavičkami. Mimochodem, zdá se, že Angličani opravdu mají neodolatelné nutkání řešit všechny problémy šálkem čaje, alespoň tady, kam jen se Catherine vrtla, tam jí ho všichni okamžitě nabízeli.

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Maloměstské psycho

"Kriminálka, hm, britská, dobrý, a z maloměsta, jo? To bude něco jako Vraždy v Midsomeru, co?", pravila si onehdy jedna kulturní podvýživa (já), pustila si s tímto matným očekáváním první díl první série - a dostala takovou dávku psycha, adrenalinu, úžasu a husí kůže, že se z toho doteď nevzpamatovala.
Neskutečná záležitost v každém ohledu. Jmenovitě vypíchnu famózní herce, kteří se mi zadřeli do hlavy a každý jeden tam dokázal něčím hnout, ať už jsem jim držela pěsti nebo mi z nich bylo doslova fyzicky špatně. Za druhé naprosto boží angličtina - na yorkshirském přízvuku už budu asi závislá nadosmrti. A za třetí to neskutečně civilní vyznění celého seriálu, které vám každou minutu připomíná, že to všechno jsou úplně obyčejní lidé z úplně obyčejného malého města, kterým prostě z ničeho nic rupne a začnou páchat zvěrstva. Z toho mrazí.

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Mě se to líbilo

Miluju britské seriály a tohle je další.Catherine je úplně obyčejná ženská,která má díky minulosti své rodiny pár starostí navíc. Někdy je zvládá lépe,někdy spíš hůř.Její postava je tak uvěřitelná,že si ji člověk oblíbí hned ze začátku.I ostatní herci sedí do svých rolí a protože nejde o profláknuté americké ksichty,je to jen další plus.Správná dávka napětí vás udrží v pozornosti až do konce a jestli se vám líbil Luther a Broadchurch,určitě neprohloupíte.

100 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Psychologické drama od BBC One

Seriál se odehrává v malém městečku Yorkshire a svým zpracováním rozhodně nezklame.Hlavní postava policistka Catherine,kterou hraje pro mně neznámá Sarah Lancashire a příběh její rodiny stojí opravdu za vidění.Drastické okamžiky jsou střídány rodinnými lapáliemi a hlavně vztahem ke své sestře Claire.Rozhodně si těžko oblíbíte některou z postav,ale to je právě účel tohoto psychodramatu.
Jestli se vám líbil Broadchurch,tak tento seriál jde ještě dál co se týče vykreslení jednotlivých postav a dle mého názoru ho předčí.Britské krimi v podání BBC patří mezi špičku daného žánru.

90 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé