Shakespearem jsem vždy pohrdala, to už je minulostí
Úžasné zpracování těžké látky. Shakespearovy historické hry pro mě byly vždy velmi těžko uchopitelné. Číst se to nedalo, na jevišti to vypadalo směšně. A kdo si má pamatovat, jak ti Jindřichové šli za sebou a který se dělí na kolik dílů. Prozatím tedy hodnotím Jindřichy IV – V.
Toto dílo překonalo mé očekávání. Velmi oceňuji titulky v televizi ČT Art. Ty totiž nekopírují Shakespearovy verše přeložené před sto padesáti lety Sládkem, nebo Vrchlickým, ale skutečně vysvětlují děj na plátně ve srozumitelné formě.
Scéna a herecké výkony jsou velkolepé až dechberoucí. Chemie mezi Ironsem a Hiddlestonem je velmi intenzivní. Irons skvěle ztvárnil melancholii stárnutí, zatímco Hiddleston v roli floutka Hala ukazuje bezstarostnost mládí. Do očí vám vstoupí slzy v okamžiku, kdy si uvědomíte, že se Hal mění v budoucího státníka. Jeho monolog na trůně, či před vojskem patří k tomu nejlepšímu, co jsem ze Shakespeara viděla (snad krom Coriolana, také ztvárněného Hiddlestonem). Realistické válečné scény jsou zde samozřejmostí, kostýmy nejsou kostýmy, je to opravdové oblečení. A přestože slyšíte divadelní zpracování, na plátně to není vidět.
Jakožto učitelka dějepisu bych vytkla snad jednu věc. A to je historická správnost. Vévoda z Yorku byl člen Britské šlechty. Byl to dokonce Jindřichův bratranec. V roce 1415 se ještě Anglie topila v místních rozmíškách a o koloniích ještě ani neslyšela. Tak co to do háje bylo? Vévoda zemřel ve svých 42 letech coby vousatý bílý muž. To, co si zde BBC nemohla odpustit si měla dovolit v Benátkách, Veroně, Byzanci, ale ne mezi anglickou šlechtou, do háje zeleného!!!
Edit: Richard III. je opravdu ten nejdokonalejší ze všech Shakespearovských padouchů. Tedy alespoň v podání Benedicta Cumberbatche. Člověk nad jeho skutky zůstává stát s otevřenými ústy a zároveň je vám ho líto.
"Mluvme o hrobech a červech, náhrobcích...A vypravujme smutné pohádky o smrti králů..."
Pohľad na anglickú históriu slovami uja Shakespeara, neuveriteľné spracovanie jeho hier ale aj herecký koncert hviezd. Tým všetkým je miniséria The Hollow Crown.
Spracovanie hier Williama Shakespeara nemusí byť vždy ľahké a nemusí ani vždy dopadnúť dobre. No pri THC sa to podarilo. Vznešená reč tej doby môže znieť na prvé počutie ťažko a v niektorých významoch by sa človek mohol ľahko stratiť, no po čase si sa ňu človek zvykne a počúva sa veľmi krásne sa počúva.
Spracovanie jednotlivých častí je tiež na vysokej úrovni. Či už po stránke vizuálnej, kostýmovej alebo tej dejovej. Každá z častí rozpráva príbeh o jednom z významných kráľov anglickej histórie. Každý z nich je iný a preto je iný aj každý z príbehov. Spracovanie jednotlivých častí sa líši od ostatných či už príbehom alebo jeho spracovaním.
Ten prvý nám predstavil Bena Whishawa ako Richarda II. Richard II sa z týchto troch vyjadroval asi najkvetnatejšie, najokázalejšie.
Druhé dve časti predstavili Henryho IV v podaní Jeremyho Ironsa, ktorý len dokazuje, že patrí medzi hereckú elitu a právom mu patrí označenie pán herec.
Ako posledný sa predstavil Tom Hiddleston ako Henry V. Tom len dokázal, že právom patrí medzi ostatné herecké hviezdy britskej tvorby. Dokázal, že má v sebe rovnako veľa talentu ako starší herci. Jedným pohľad, dokáže povedať všetko. Dokázal, že vie prejsť cez nerozvážné a roztopašného princa ku čestnému, spravodlivému a silnému kráľovi. A tak by sa dalo v ódach na jeho osobu pokračovať ďalej (kto ma pozná vedel by povedať). Svoje monológy a dialógy dovádzal k dokonalosti (najme dvorenie na konci), ale to rovnako dokazovali aj jeho hereckí kolegovia.
The Hollow Crown je teda skvelým spracovaním Shakespearových hier, po jej zhliadnutý nadobudnete chuť si ich prečítať (ak ste tak neurobili pred tým). THC sa právom môže radiť medzi skvosty BBC a britofili či milovníci Shakespearových hier by si túto minisériu rozhodne nemali nechať újsť.
Tak tohle bylo něco tak neskutečně dechberoucího, že pro to nedokážu najít ta správná slova. Kdo by řekl, že historické hry od Shakespeara, jejichž názvy se nám ve škole pletly, mohou být tak poutavé? Pravda, Britové za sebou mají staletí adaptací, které vybrousili k dokonalosti, ale nic vás nedokáže připravit na ten pocit, že se právě díváte na něco monumentálního, něco, co vás dalece přesahuje. Shakespeare sám o sobě je nejlepším možným scénáristou, ale tady se bavíme i o velkolepé výpravě a excelentních hereckých výkonech. A všechny zastiňuje Hiddleston, který má na svůj věk charisma, kterého mnozí herci nedosáhnou ani po letech zkušeností, dokáže být váhající i majestátní, rozverný i strach vzbuzující, přesně tak jak to jeho role vyžaduje.
No, řekněme, že tohle budu rozdýchávat ještě hodně dlouho a upřímně doufám, že se této adaptace brzy dočkáme v České televizi.
The Hollow Crown je další filmovou perlou, kterou může natočit pouze BBC. Výprava i kostýmy jsou vynikající, veršované texty dodaly hře dokonalou atmosféru (i když mi díky tomu spousta detailů unikla, Shakespearovskou angličtinu jsem se ještě louskat nenaučila), kterou navíc doplňuje spousta neuvěřitelně geniálních hereckých výkonů. Přece ale jenom seriál nebyl úplně dokonalý, kamera mě vcelku často lezla na nervy (hlavně teda příliš blízké záběry) a samotná délka dílů občas zabíjí všechno, o co se tvůrci snažili. Ke konci epizody mi přišlo, že už to vyloženě jenom natahovali, aby toho do seriálu dostali co nejvíc. Už dvě hodiny mi přijdou jako zbytečné natahování, ale u dvou hodin a půl jsem měla co dělat, abych zvládala udržet pozornost. Ráda bych ale vypíchla například zpracování bitvy u Azincourtu, za mě je to jedna z nejlépe zpracovaných bitech, které jsem kdy na plátně viděla.