Někomu by se mohlo zdát, že Those Who Kill se řadí do té nekonečné série obyčejných kriminálek, kterých už je svět tak přeplněn, že není třeba vymýšlet další. Přes to si myslím, že to není tak úplně pravda. Tento seriál se vyznačuje hned několika body, které jej dělají jedinečným, či minimálně vyčnívajícím.
Those Who Kill vznikl podle skandinávské předlohy. Tyto seriály jsou v USA poměrně úspěšné, viz např. The Killing nebo The Bridge. Když se adaptace kvalitního námětu spojí s kvalitní stanicí (A&E), má zaručeně vzniknout nový hit. Přes veškeré statistiky však tuto kriminálku nesledoval skoro nikdo. Dokonce to došlo tak daleko, že seriál byl stáhnut z programu už po dvou epizodách, a to je spíše výjimkou, aby kabelovková novinka nedostala automaticky druhou sérii. Na odnoži Lifetime se přesto desetidílná první série odvysílala a musím říct, že jsem za to ráda.
Čím se tedy od ostatních kriminálek liší? Pravděpodobně největším rozdílem jsou samotné hlavní postavy. Duo vyšetřovatelů není ničím neobvyklým. Nicméně ve většině případů platí, že buď jsou oba normální a bez osobních problémů, nebo je jeden šílený a druhý ho usměrňuje. V tomto případě neplatí ani jedno. Ústřední dvojice je hodně divná. Oba dva jsou hodně divní, ale divní jiným způsobem. Catherine nemůže zapomenout na hrozné zážitky z dětství, tajně si způsobuje bolest řezáním se žiletkou a nenávidí svého otčíma, se kterým však na oko vychází naprosto bezproblémově. Thomasovo podivínství je snad nepopsatelné. V jednu chvíli je naprosto v pořádku, v další vteřině stojí nad spícím synem s nožem v posteli. Je to profilovač, pravděpodobně se až moc vciťuje do role sériových vrahů, které zdejší policie loví. Tím, že ani jeden z nich není normální, zde není nikdo, kdo by je tahal do reality. Přesto to zvláštně funguje a daří se jim vyváznout z naprosto debilních situací bez ztráty života.
Další podivností je, že Those Who Kill neuznává klasický epizodní formát. V kriminálkách většinou během jedné epizody stihnete najít oběť, vyšetřit případ a dopadnout vraha; maximálně ve speciálních dvoudílech se hledání protáhne na dýl. Zde se u jednoho vraha stráví klidně tři epizody, když už čekáte, že ho mají, podaří se mu uniknout a vraždí dál. To se mi líbilo, protože jsem nikdy nevěděla, co můžu čekat, a epizody zároveň rychle utíkaly, protože to stále vypadalo, že se k dopadení padoucha neblíží.
Co mi vadilo, to bylo míchání sériových případů s osobním případem hrdinky. To totiž probíhalo bez jakýchkoliv přeryvů a hranic. V jednu chvíli je na lovu vraha, pak dostane SMS, všeho nechá a jde za osobní pomstou. Člověk by řekl, že tak nestabilní člověk nemá v policejní profesi co dělat.
Postavy byly zvláštní. Cloe Sevigny snad normální roli zatím neměla, takže se tomu ani nedivím. Ale James d'Arcy v roli Thomase mi přišel hodně nesympatický. Možná to bylo tím, že hrál opravdu věrohodně, že to byl účel, aby jím fanoušci opovrhovali. Rozhodně bych ale takovému člověku nedůvěřovala, kdyby byl poblíž mě. Ostatní mi nevadili, naopak James Morrison potěšil, neviděla jsem ho od té doby, co spáchal sebevraždu ve 24 hodin :)
Pokud bych měla něco vyzdvihnout, tak je to atmosféra. Seriál se nebojí lekavých scén, mnohdy jsem měla při sledování strach a téměř u každého dílu jsem byla minimálně napjatá jak struna. Tato hranice s thrillerem až hororem byla zvolena výborně, paradoxně to fungovalo ve spojení s psychologií postav, kterou jsem příliš neocenila výše.
Those Who Kill se nedá upřít odklon od standardu. Přesto seriálu jedna řada stačí, netřeba tyto utrápené dušičky vidět o dalších pár hodin více. Dokonce mi ani nevadil otevřený konec, který nechal fanoušky tápat nad tím, kdo je naživu a kdo zmáčknul spoušť. Pokud hledáte něco trošku jiného a máte kriminálky rádi, zkuste to. Hodnocení bude asi záležet na vkusu každého jedince, rozhodně nejde o seriál pro masy. Za mě lehký nadprůměr.
Pilot plně uspokojil tušení, že půjde o moje gusto. Hodně mnohdy překvapivě přicházejících momentů napětí, děj se rozhodně netáhne, má švih a není až tak složitý, aby člověka unavil tím, že musí nonstop ukrutně přemýšlet. Trocha tajemství okolo hlavních postav se zřejmě ponese celou řadou. Postava profesora Schaffera mi tak trochu připomíná zvláštního agenta Willa Grahama v Hannibalovi, popravdě mne nervuje mnohem méně než on, což si pochvaluji :D Hlavní hrdinka na mne působí pohodově. Seriál by mohl mít svůj vlastní styl i přes to, že podobných už se natočilo mnoho. Já však říkám, že krimiseriálů není nikdy dost. Zatím hodnotím jako hodně lepší průměr, ale na další díl se těším vcelku nadprůměrně ... tak snad se i zadaří někomu titule k dalším dílům.
Celkem zajímavě podaná kriminálka ve stylu seriálů Hannibal a The Following, která byla bohužel velmi rychle zrušena. 65% [seriál bohužel ihned ZRUŠEN]
Vím, že se těžko soudí po prvním díle, kdo ví jak to bude dále? Maximálně scénáristi. Kriminálky jsou mé oblíbené, ale Those who kill? Ani náhodou, hlavní představitelku, která je dle mého názoru úplné dřevo, co se hraní týče, opravdu nesnesu a nemám sílu se podívat na další díly. A pro mě jsou hlavní postavy (postava) velmi důležité pro další podívanou.