Máloco umí otřást rodinou tak znamenitě jako dědické řízení. Obzvlášť jde-li o majetek, na který si brousí zuby kdekdo - nejbližší, ti vzdálenější nebo třeba podsvětí. Seznamte se s rodinou Lawsonů v novém seriálu přezdívaném "australský Yellowstone".
Málokterý žánr nebo subžánr je tak často skloňovaný hned vedle jména jednoho jediného tvůrce, jako je tomu v případě páru neo-western a Taylor Sheridan.
Sheridan do první hollywoodské ligy prorazil scénářem ke snímku Sicario, brzy nato ukázal i svoje režisérské vlohy ve Wind River, filmu, který si rovněž napsal. Záhy objevil potenciál, který jeho charakteristickému typu vyprávění umožňuje formát televizních seriálů nebo minisérií - a vytvořil "yellowstoneverse", vesmír tvrdých mužů a žen, dodržujících nepsaná pravidla a etiku starých časů. A právě vlajková loď tohoto seriálového uskupení, veleúspěšný Yellowstone (jemuž dotváří historické pozadí seriály 1883 a 1923), je považován za inspiraci nového, očekávaného, a hlavně australského zápisu do netflixovské programové nabídky - seriálu Territory.
Půjčit si to dobré
Základní zápletka Yellowstone je natolik univerzální, že může fungovat kdykoliv a vlastně i kdekoliv. Velká, velmi bohatá rodina v rozkladu, jejíž členové se vzájemně přečůrávají v dramatické dynastické hře o vysoké miliony dolarů? Podobné schéma funguje na farmě, v mediálním impériu, na burze a bude fungovat i u protinožců.
Právě nejodlehlejší končiny nejodlehlejšího kontinentu poskytly půvabné kulisy nové rodinné přetahované, která má všechno, co je třeba k úspěchu: skvělé herecké obsazení a skvělý tým scenáristů a režisérů. A aby toho nebylo málo, také disponuje uhrančivým a poměrně neokoukaným prostředím jako stvořeným pro velké záběry. Filmové štáby totiž okupovaly převážně jižní Austrálii a takzvané Severní teritorium, přičemž obojí patří mezi nejosamělejší místa planety, nepočítáme-li oba póly. V malebné kráse některých záběrů pak mohou znalci rudého kontinentu odhalit také národní park Kakadu, zapsaný v seznamu UNESCO.
"Na místech, kde je povoleno veřejně nosit zbraně, má vyjednávání vždycky o něco zajímavější atmosféru."
Navštivte rezidenci Lawsonů
Svůj domov našla fiktivní rodina Lawsonů v ranči Marianne Station, natočeném na skutečném místě" Tipperary Station, ohromném statku umístěném v severních cípech australského kontinentu. Tento ranč přitom poskytl také útočiště hercům a štábu, který pro co největší věrohodnost použil i lokální stáda krav. Těch se v úchvatných záběrech sejde i na celé tisícovky.
Král pouště
Napínavá zápletka Teritoria se soustředí kolem Marianne Station, největšího (a fiktivního) statku s dobytkem v Austrálii, potažmo na světě. Ten vybudovala a doposud vlastní rodina Lawsonů. Peripetie začínají ve chvíli, kdy zemře patriarcha klanu - a přitom nebyl určen jeho nástupce. Kdo se tedy stane novým králem či královnou pouště? (Mimochodem právě "Král pouště" byl původně zvažovaný název seriálu...) V boji o vládu nad hovězím královstvím se utkají hlavní postavy - Emily, Graham, Colin, Susie a Marshall. A prosté ostré lokty budou představovat tu nejmírumilovnější metodu prostředků posvěcených účelem. Obzvlášť, když jsou ve hře také všichni okolní žraloci, kteří ucítili krev zdánlivě slábnoucího rodu Lawsonů: konkurenční baroni dobytkářské sféry, ale zároveň i těžaři, oplývající prostředky, o kterých se honákům ani nezdá. K tomu gangsteři, původní obyvatelé... Každý z nich lační po svém kousku koláče a tahle země rozhodně nebude pro všechny dostatečně velká.
Boj o půdu
Seriál vytvořený Timothym Leem a Benem Davisem se zaměřuje na stejnou zápletku jako pražský developerský trh: boj o půdu. Počátky jejího rozpracování jsou datovány do období společných kreativních procházek za časů COVIDu. Pro tuzemské diváky půjde o premiéru těchto tvůrců - filmografie obou pánů byla doposud spíše lokálního původu. Sympatická je ovšem jejich snaha obsadit epickou podívanou v první řadě australským hereckým ansámblem. Vlajkonoškou ve výčtu herců s roztomilým přízvukem bude především krásná a neuvěřitelně talentovaná Anna Torv, kterou jsme mohli vidět v seriálech jako Mindhunter: Lovci myšlenek, Hranice nemožného nebo The Last of Us. Po jejím boku pak cválají Michael Dorman (Neviditelný, For All Mankind) nebo Sam Corlett (Vikingové: Valhalla). To je obsazení, které dostalo šanci vytvořit další opulentní rodinnou ságu ve flanelových košilích.
"Neprodat. Nikdy. Nemusíte být Kevin Costner, abyste věděli, že pouto mezi rodinou a hlínou je posvátné."
Pořadný kus země
Třebaže Marianne Station nenajdete na mapě, stojí na skutečných základech. Předlohou tohoto monstrózního hospodařství se stal mimo jiné i ranč Anna Creek Station, který je v reálu větší než New Jersey. Anebo pro nás Evropany, vešlo by se do něj celé Slovinsko.
Australská krajina možná není jak ze žurnálu jako montanské pláně, ale má neoddiskutovatelně ohromující kouzlo. Kouzlo drsné, nesmlouvavé přírody, která nikdy nikomu neodpouští.
Krásná australská příroda a pošahané rodinné vztahy
I když mě seriál Yellowstone, se kterým má Území údajně shodnou premisu, úplně nebavil (navzdory Kevinu Costnerovi), lákala mě australská příroda a musím říct, že nakonec mě Territory bavilo rozhodně víc než americký „vzor“ a neměla jsem problém ho dokoukat (částečně určitě i kvůli rozumnému počtu epizod). Zvrácené a nespravedlivé vztahy v rodině rančerů Lawsonových mě sice taky strašně deptaly a úplně jsem nechápala, proč v nich jednotliví členové setrvávají (já bych se na to v jejich kůži už dávno vykašlala, prachy neprachy), ale jinak to mělo spád a až na pár výjimek jsem měla důvod postavám držet palce, kroutit hlavou nad mentalitou Aboriginců (všechno je diskriminace, pracovat a o něco se snažit jsou manýry bílých a brát si můžu cokoli bez ptaní) nebo jim od obrazovky rozmlouvat očividně špatná rozhodnutí :-) V závěru nechybí ani překvapivé odhalení, takže si myslím, že nebudu mít problém dát šanci i případné druhé sérii.