Xena a Gabriela se každá po svém snaží vypořádat se smutkem ze ztráty svých dětí. Obě mají jako "průvodce" ty, jež považují za své největší nepřátele - Xena Área a Gabriela Callisto, kteří jim našeptávají a hlouběji tak otravují jejich mysl.
Xena se na Áreův popud rozhodně Gabrielu zabít, ale ta se nedá jen tak lacino. Na útesu, kam Xena Gabrielu dovlekla na laně za svým koněm se strhne šarvátka, po které se obě probouzejí v záhadné zemi Ilusie. Zde musí za pomoci muzikálových písní překonat nejenom bolest a zármutek ale zároveň i propast vzájemné nenávisti, která se mezi nimi díky předcházejícím událostem vytvořila.
Tato epizoda symbolicky uzavírá tzv. "Rozpor" (The Rift). Tento pojem je často k nalezení na zahraničních fanouškovských stránkách – právě fanoušci takto označili průběh zničení vztahu Xeny a Gabriely, ke kterému začalo docházet po událostech v epizodě 3x04 The Deliverer.
Další termín, který zahraniční fanoušci často používají, je tzv. "Gabrielino táhnutí" (Gab drag). Označuje se tak scéna, kdy Xena táhne Gabrielu za koněm – mnozí fanoušci tento moment těžce nesli, a proto je tato důležitá chvíle takto označována.
V této epizodě své pasáže nazpívali Lucy Lawless, Kevin Smith a Willa O'Neill. Hlas Renee O'Connor v písních nezazněl, byla přezpívána zpěvačkou jménem Susan Wood, která také nahradila hlas Renee v dalším muzikálu – v dílu 5x10 Lyre, Lyre, Hearts On Fire. Hudson Leick v The Bitter Suite "odzpívala" americká herečka a zpěvačka Michelle Nicastro.
Různé postavy v této epizodě mají mnoho společných znaků s postavami z tarotových karet. Callisto je Blázen (The Fool), který představuje mládí a touhu po vědění. Později se objevuje jako Spravedlnost (Justice), kde symbolizuje rovnováhu a karmu. Gabriela je Císařovna (The Empress) a představuje tvůrčí představivost, lásku a mateřství. Xena je Velekněžka (The High Priestess) a znázorňuje vnímavost, reflexi a paměť. Poté se objevuje jako Smrt (Death) a představuje tak proměnu a podnět. Áres je Císař (The Emperor) a znázorňuje příčinu, kontrolu a vizi (tato karta je spojená s Marsem/Áreem, takže to určitě není náhoda). Joxer funguje jako Viselec (The Hanged Man) a symbolizuje obrácení mysli, které je třeba k dosáhnutí božského uvědomění. Později se objevuje jako Poustevník (The Hermit) a reprezentuje osvícení a vůli. Kolo štěstí (Wheel of Fortune) je také velice důležité – objevuje se průběžně v celé epizodě a je označeno podle stejnojmenné tarotové karty, se kterou sdílí mnoho společných znaků, včetně postav na něm. Několik textů, především podaných ústy Blázna, pochází z knihy doktora jménem Paul Foster Case, který je považován za velkou autoritu v oblasti tarotu.
V momentě, kdy Xena zabije Gabrielu, Áres jí povídá: Osud se právě naplnil. "Cinky linky, mrše hranu odzvonil." (Ding dong, the bitch is dead.) Původní věta "Cinky linky, čarodějnice je mrtvá." pochází z muzikálu "Čaroděj ze země Oz" (The Wizard of Oz) z roku 1939, kde se dívka Dorothy dostane do fantastického světa plného barev, což s konceptem Ilusie koresponduje.
Gabrielle: Zabila jsi mě. Při bozích Xeno...Zabila jsi mě! Vím, žes to chtěla i dřív Xeno, ale přesto.. Xena: Ne, ne, nezabila, nic z toho se nestalo. To..to Áres a Callisto a Joxer! Nezabila jsem tebe, zabila jsem přelud. Gabrielle: Nevím, jestli tě zrovna tohle omlouvá.