Je až neuvěřitelné, k čemu vedla spolupráce britské a americké produkce, nikdy bych nevěřil, že se dá natočit sci-fi komediální drama (s prvky skvělého britského humoru) tak, aby takové žánrové spojení fungovalo nenásilně. Přechody mezi komediálními a dramatickými scénami jsou dobře zvolené, jako by se prolínala a doplňovala dvě různá zpracování téhož tematu.
To vše v průběhu posledních desítek dnů, zbývajících do apokalypsy, ve kterých se ukazuje, co všechno v nás dřímá pod nátěrem civilizace.
Několik vzájemně propletených dějových rovin, dvě různé lokality, kde se odehrává děj - Evropa a Amerika, postupné odhalování neuvěřitelných a komplikovaných rodinných vazeb, hledání (vyvracení) spasitele (tzv. dtuhý příchod) velmi neortodoxním knězem a jeptiškou, (náboženské prvky na mezi snesitelnosti) odsýpající děj, výborně napsaný scénář, dobře vybrané obsazení a slušné herecké výkony, děj, odehrávající se jako flashback úvodní scény...
Nečekaně rychlé a zdánlivě zmatečné zvraty situací se střídají s regulérními změnami pojetí/žánru v rychlém tempu, často v konrapunktu (např. existencionalistické prvky mají protiváhu v regulérním melodramatu).
Za zmínku stojí nezvykle drsné zacházení s hlavními postavami, tvůrci se s nimi nemazlí a bez ohledu na mainstreamového diváka je usmrtí, když usoudí, že je to scénáristicky vhodné.
S plynoucím časem začíná převažovat dramatická rovina, roste počet možného ukázek jednání lidí, kteří ztratili veškerou naději.
Jediný ústupek aktuální společenské objednávce se projevil v existenci homosexuálního manželského páru mezi hlavními postavami (chudáci herci, nucení, aby se oslintávali za mrzký obolus). Ostatně, i to lze při troše dobré vůle považovat za komediální prvek - nic není dokonalé... Na druhou stranu lze ocenit (i když je to tak trochu klišé), že černý generál ze zmíněného páru (čestný homosexuální vlastenec :-) zastřelí/popraví amerického presidenta, aby mezi přeživšími nepřenesl do budoucnosti vlastní nevalnou morálku a životní postoje.
Škoda, velká škoda, že nebude pokračování, ke kterému series finale přímo vybízí.
Velmi povedené dílko, které není orientováno na mainstreamového diváka.
You, Me and the Apocalypse je něco opravdu nevídaného a originálního. Směsice břitkého britského humoru a apokalyptického dramatu se vážně nevidí každý den a tak rozhodně má potenciál zaujmout. Do mého hledáčku se to dostalo díky dvojici Jenna Fischer (The Office) a Rob Lowe (Parks and Recreation), ale i zbytek byl fajnově obsazený. Celkově jsou postavy velkým kladem tohohle kousku, protože jsou tak ujeté a odlišné, že si ji prostě musíte užit.
Začátek série byl skvělý a hrozně mě překvapil, většinu scén jsem si užíval a dost jsem se bavil. Třeba Nick Offerman a jeho Buddy neměl chybu. Nejlepší postavou je však naprosto bezkonkurenčně otec Jude, který si krade každou scénu pro sebe. Jenže postupem času se vtip trochu vypařoval a začalo se řešit jedno opravdu zamotané rodinné drama, které odhalovalo jedno překvapení za druhým až to dospělo do fáze, kdy to nikoho nezajímalo. Vcelku mě překvapilo docela drastické (britsky) zacházení s postavami. Navíc mě trošku zklamal i samotný závěr, který jakoby se nemohl rozhodnout jestli to teda končí nebo jestli bude druhá série. Představoval jsem si to trochu jinak, i tak ale myslím, že to za podívání stojí. Už je pro ten nevídaný mix žánrů...
Upřímně, nejsem věřící člověk. A proto mě tam ty občasné náboženské kecy a zázraky (které byly spíše nakonci) docela dost dobrý seriál. Jinak britské přízvuky, Megan Mullally, Rob Lowevtipy o konci světa a díky dalším vtipům mi praskaly ušní bubínky blahem.
Dal bych 100% ale z toho zázraku nakonci se mi udělalo tak blbě až se mi začínalo proměňovat víno ve vodu... :D
Jen se docela se obávám aby to dalšíma řadama nepokazily. Takže nezbývá nic jiného než se modlit aby to ukončily nebo aby to nepokazily. :)
Musím říct, že tenhle seriál mě opravdu bavil. Drama, spojené s komedií, navíc na pozadí blížící se globální katastrofy, to je něco co se vážně nevidí každý den. Zde to ale zafungovalo velmi dobře, nejspíš i kvůli zajímavým postavám, z jejichž řad byl pro mě asi nejsympatičtější otec Jude se sestrou Celine. Ostatní postavy a jejich příběhy však taky pobavily, takže se budu těšit na to jak se se seriálem tvůrci dále poperou.
Koho zajímá jak by vypadal poslední měsíc života na zemi a chce se při tom trochu zasmát a pobavit, ať se podívá na tenhle seriál. Tady se stávají z hrdinů zbabělci a z padouchů klaďasové. Lidé dělají věci, které by je normálně nenapadli. Vypadal by tak svět i v reálu? Nevím. Ale sledování seriálu mě neskutečně baví.
Je to šílené. To je asi nejvýstižnější způsob, který mě napadá, k popisu tohoto seriálu. Je to vtipné, je to nepředvídatelné (tedy v rámci možností, když víte, že apokalypsa, že jo). Myslím, že je tam dost rozličných vtipných situací, aby si každý přišel na své. Společně s tím, že má seriál jen jednu řadu, je to výborná věc na odreagování a vyplnění nějaké té mezery, před začátkem další seriálové sezóny
Je pravda že filmy a seriály spojené apokalypsou nemám rada. Jediny dôvod prečo som si to pustila bol Mathew Baynton, ktorého poznám zo Spy a Wrong Mans. Po pilotnej epizóde som neľutovala. Seriál ma tak chytil ako už vyše pol roka žiaden iný. Príbeh a herci sú výborný, veľa ľudí ako čítam zaujal otec Jude, no mňa viac zaujala zápletka Jammie/Layla/Ariel.Pravdou je že sa to začalo až príliš nabaľovať a pomaly som v rodinnych vzťahoch mala chaos. Určite seriálu nechýba skvelý britský humor a mnoho nečakaných prekvapivých zvratov. Začiatok 1.série je úžasný a nemôžem sa dočkať na pokračovanie. Tento seriál a u mňa zabodoval a nie že mi ho zrušia, aj keď úprimne neviem si predstaviť o čom by bola ďalšia séria...
Za mňa zaslúžených 100%