avatar uživatele

Mr. Nobody

off
JménoNONAME
Věk
BydlištěNOWHERE
Twitter
Instagram
Facebook
Poznámka
Názory uživatele Mr. Nobody
plakát
Střelný prach
31. března 2019
další názory k seriálu

Je to rebel!

Seriál z produkce HBO nám představuje známý příběh o rebelii několika anglických katolíků, spiklenců, kteří jsou, z důvodu svého pronásledování donuceni k zoufalému činu, jehož pomocí chtějí získat anglický trón a drastickým způsobem ukončit vládu Stuartovců na čele s králem Jakubem I. Stuartem. Tato poměrně známá kapitola dějin Anglie , která dala světu jméno Guy Fawkes a později také již nezaměnitelnou masku, která je dnes spojována téměř s každým druhem protestu od virtuálních až po ty násilné v ulicích.

Tvůrci seriálu sázejí zejména na postavu Roberta Gatesbyho, samozvaného vůdce této skupiny odvážných papeženců a odpůrců stávající královské moci. Zde se v hlavní roli představil Kit Harington, v době premiéry již známý jako hrdina jednoho z nejúspěšnějších seriálů vůbec (GoT) - Jon Snow. Celá forma seriálu se odráží i ve výkonech hlavních protagonistů. Tempo je velmi pomalé a dlouhé, táhnoucí se a mnohdy nic neříkající dialogy nesvědčí ani hereckému projevu, nejen v případě Harintona. Ostatní postavy v partě Roberta Gatesbyho zůstávají v pozadí, dostávají jen minimální prostor a jejich osud je nám poměrně ukradený, jelikož o nich ani moc nevíme. Za nejsympatičtější výkon bych označil herecký projev Petera Mullana v roli otce Garneta a to i přesto, že jeho postava nebyla napsána příliš k oblibě diváka. Rola poměrně sedla i Liv Tyler, která se představila v roli Ann Vaux, nebo Marku Gatissovi v roli Roberta Cecile.

Navzdory tomu, že nás autoři nechávají od první chvíle v podstatě uprostřed děje, nemají pro nás připraveno žádné zásadní vysvětlení proč se zde nacházíme a jak jsme se sem dostali. Možná byl seriál určen spíše divákovi, který je s historickým kontextem obeznámen, nicméně i v tomto případě si myslím, že krátká ukázka pronásledování katolíků v Anglii a naopak pronásledování ne-katolíků ve Španělsku je velmi nedostatečná. Veškeré "dění" se odehrává formou rozhovorů, které však nejsou nijak zvláště zajímavé, či zábavné a až na několik scén závěrečné epizody jsem postrádal napětí, které si tato událost zaslouží.

Snaha o propojení epické výpravy příběhu a surovosti dané doby (něco, co zřejmě našlo inspiraci v Game of Thrones) v tomto případě nefunguje nejlépe a myslím, že živější narativ historických motivů, který můžeme vidět u mnoha počinů podobného zasazení by byl zajímavější volbou. Příběh by pak lépe vynikl i ve spojení s historickou přesností ať už výpravy, tak prostředí a kostýmů, které jsou v tomto případě opravdu velkým plusem, stejně jako sympatický, nenápadný hudební doprovod dotvářející místní atmosféru. Obecně lze říct, že i přes velmi dobrý námět, pečlivě vytvořené zasazení a známé herecké tváře seriál nedostál svému jménu a spíše než výbušnost střelného prachu zde čekejte pomalu hasnoucí svíčku u večerného čtení poezie.

I přes zmíněné nedostatky seriál doporučuju fandům historie a zejména této konkrétní události. Věřím, že si své obdivovatele dokáže získat :).

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 3 lidé
60 %
plakát
Aféra
28. srpna 2018
další názory k seriálu

"Everyone is fucking crazy"

Jsem člověk, který si kdysi myslel, že dokáže posoudit, jestli se mu seriál bude líbit podle krátkého popisu kdesi na internetu. Seriál o aféře středoškolského učitele a servírky? C'mon. Who cares? To je přece blbost... Omyl!

The Affair je seriál o... Zde bychom mohli napsat téměř cokoliv, jelikož pojednává o životě jako takovém. Víte snad Vy shrnout do jednoho komentáře, o čem je život? ... To jsem si myslel. Pokud však hledáte odpovědi na své problémy, na otázky, které Vám pokládá Váš život, jste na špatné adrese. The Affair otázky pokládá a vytváří. Myslíte si, že se znáte? Myslíte si, že víte, kdo jste? Začněte pochybovat.

Bývá prezentován jako pouhý seriál o nějaké aférce, jeden z mnoha, kde nám chtějí autoři ukázat, co se stane, když vznikne románek mezi dvěma postavami se "závazky". Opak je pravdou. Zde se nejedná o seriál, který nám pouze ukazuje osudy několika postav. Divák je vtažen do děje, stává se jeho součástí a účastní se příběhu, který žije velmi zajímavou formou. Nejsme pouhými pozorovateli děje, který se odehrává na vzdáleném místě a my můžeme od něj odejít. My tento příběh prožíváme a spolu s postavami děláme rozhodnutí, děláme chyby a zároveň se jim snažíme zabránit. Ne jednou, ale pořád a pořád dokola...

To, co uvidíte na Vás nebude přes obrazovku "házet emoce" a cpát Vám hysterii, ale naopak, hysterie a emoční vypětí probíhá přímo u Vás. Donutí Vás k tomu abyste se smáli se slzami v očích, kdy sami nevíte jestli brečíte, nebo se úporně řehtáte. Bez nadsázky se u sledování The Affair zamyslíte nad vlastním Já. Možná i zjistíte jak moc se znáte, respektive neznáte a čeho jste schopni.

Silnou stránkou seriálu je hloubka postav. V ničem, co jsem kdy viděl na obrazovce jsem neviděl tak skvělé hluboce rozpracované a komplexní postavy, kdy Vás autoři nutí ztotožnit se s jejich příběhem, i když je na míle vzdálen tomu Vašemu. Chemie mezi postavami je více než uvěřitelná a vytváří efekt skutečnosti. Samotný seriál je také postaven na konceptech efektu motýlích křídel, nebo tzv. path dependency. Malé zaškobrtnutí, jen opravdu jeden letmý pohled dokáže rozhýbat sled událostí, které nikdo nečeká. Navíc se divákovi nabízí více pohledů na věc a tak téměř není možné postavy nenávidět, nebo oblibovat. Jsme svědky rozhodovacího procesu lidí, které nám není dovoleno soudit. Nebo ano? Před koncem každé sezony je potřeba se zhluboka nadechnout. Takhle vyhrocené a dech beroucí season finales jsem neviděl ani v seriálech, které se tím pyšní. Emoce sršící na všechny strany jsou umocněny výbornou hudbou a bravurním intrem, které vás donutí nepřetáčet.

The Affair je prostě seriál o životě. Možná právě o tom, který právě prožíváte...

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 6 lidí
100 %
plakát
Vikingové
7. února 2018
další názory k seriálu

Příběh jedné civilizace

Vikings jsou velmi originálním počinem v moři seriálů, které se dnes na nás valí ze všech stran. Nejedná se o povedené vyobrazení dějin obávaných středověkých barbarů a stejně tak není cílem přenést diváka do nadpřirozených světů bájných stvoření severské mytologie. Zároveň však oboje s trochou nadsázky platí. Zde se díváme na perfektně zkonstruované propojení známých dějin a fikce, vytvořené jak autory, tak samotnými Vikingy a jejich bohy.

Stanice History nám nepřináší jen příběh skupiny válečníků, nebo životní cestu jednoho vůdce tohoto národa (lépe řečeno národů). Je to příběh celé civilizace, která ovlivňovala vývoj prakticky na celém světě. Seriál poskytuje poměrně reálný náhled do světa Vikingů nejen z hlediska mocenského, nebo válečného, ale nezapomíná ani na běžný život jednotlivců i celé společnosti. Setkal jsem se s různými názory na historickou přesnost, se kterou autoři pracují, nicméně převažují spíše pozitivní ohlasy (dokonce mi byl seriál doporučen jako vhodný doplněk ke studiu života vikingů).

Postavy jsou rovněž spojením historických fakt a představy autorů o příběhu. Některé postavy by se ve skutečnosti zřejmě nepotkaly, ale v konečném důlsedku to není negativem a divák je naopak obohacen o nové, velmi poutavé příběhy a pokud nelpí na absolutní historické preciznosti (která může být často i předmětem debat), pochopí, že je to přínosem, ne slabinou. Postavy jsou vykresleny a vysvětleny přesně do té míry, jak je to potřebné pro pochopení příběhu a jejich motivů k jednání. Pro mě osobně bylo poměrně těžké najít si oblíbence mezi hlavními hrdiny, jelikož právě různorodá směs poměrně výrazných postav je podle mě klíčová pro nastolení správné atmosféry.

Seriál nabízí všechno, co mám rád - je plný zvratů, dokáže šokovat, vzbuzuje napětí, odhaluje to, co má být odhaleno a zároveň zachovává tajemno tam, kde to patří a vytváří skvělou atmosféru, která diváka doslova pohltí a přenese v čase. Zobrazení reality je poměrně surové a naturální, bez zbytečných obalů, tak jak je život sám a hrdinové nejsou nesmrtelní v nablýskané zbroji, ale jsou to lidé, kteří mohou umírat, i když se nám to nelíbí. Nezapomínejme ani na krásnou krajinu a nádherné scenerie doplněny skvělým hudebním doprovodem. Způsob vyprávění je velmi dobře organizovaný. Chvíli nás příběh nechává setrvat prakticky v jednom momentu, abychom vzápětí skočili o celé roky a skvěle to sedí. Neokoukané tváře předvádějí naprosto konzistentní, dokonalé a maximálně uvěřitelné herecké výkony...

Mohl bych psát dál a dál, nicméně - podívejte se na vlastní oči... :)

86 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
86 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 7 lidí
90 %