Seraphine313

off
JménoRoman Lelek
Věk
BydlištěPraha
Twitter
Instagram
Facebookhttps://www.facebook.com/roman.lelek.3
Poznámka
Názory uživatele Seraphine313
plakát
Machři a šprti
2. března 2012
další názory k seriálu

Machříci

Jasný důkaz toho, že se dá udělat seriál pro mladé bez toho, aniž by v každém díle byl pětkrát probíraný sex a za každým druhým slovem následovalo nějaké sprosté.

Bezva seriál s humorem, který nenudí, a který je miň uslintaný než Báječná léta. Příběhy ze střední školy vždycky táhly, a tady se vážně nasmějete.

Česká televize ho vysílala někdy kolem roku '98, ale dodnes si to nějak záhadně nepamatuje. Na druhou stranu, po sledování mi zbyly jen dobré vzpomínky, pamatuju si, že jsem se u každého dílu dost bavil. Jestli se tento seriál bude ještě někdy vysílat, neváhejte.

---
Edit:

Tak a teď se docela uklidníme. Absolvoval jsem maraton znovusledování a můžu se tedy na seriál podívat o něco staršíma očima než před pár lety.

První věc, která mne upoutala, byli herci. Mezi obsazením se snad nenajde jediné jméno, které by se později neproslavilo. Pro mnoho herců tohle byla první role, odrazový můstek v jejich kariéře. Stejně tak hostující hvězdy potěší - Ben Stiller, třináctiletý Shia LaBoeuf, David Krumholtz, Lizzy Kaplan... najde se jich tu spousta.

Druhá věc, která mne v souvislosti se seriálem napadla, je ta, že ač jde o komedii, prostředí je neskutečně reálné. Pamatujete si ze střední vlasaté umaštěnce s nikdy neholeným knírkem? Tady ho taky najdete. Vysokého hubeného losera? Bill Haverchuk jako stvořený. Kluk, který balil všechny holky, i když na žádnou neměl. Není to Neal Schweiber? A takhle bych mohl pokračovat dál. Narozdíl od dnešní produkce, která se snaží divákům vsugerovat, že i ti největší loseři jsou vlastně hezouni (viz film Amazing Spiderman), tady se na nic nehraje, tady se jde do tvrdých. Jako bych byl zase zpátky na střední.

Výhodou oproti mnoha jiným teen seriálům je to, že tady herci svoje řemeslo, snad s výjimkou Johna Francise Daleyho, svou práci s přehledem zvládají, i když jsou dost mladí. Sam Weir ovšem dojem dost kazí - i když se můžeme jen zamýšlet, jestli jeho uťáplost vlastně nebyla součástí role.

Bohužel, seriál má i svá negativa. Přestože je poměrně chytře napsaný, občas se k posunu v ději využívá velice nelogického chování postav. Stávalo se mi, že jsem jen zíral a nechápal, jak si ta nebo ona postava může myslet, že dělá správně, když bylo totálně zjevné, že tím jen něco podělá nebo že si tím zavírá příležitost to někam dotáhnout. V případě Machrů docela často.

Naštěstí se nepříliš často (až k závěru seriálu) objevují nešvary typu situace "já udělám něco špatně a pak z toho budu mít blbou náladu a vy pak přijdete, omluvíte se mi a řeknete, že jsem vlastně udělal dobře". Případ, kterým trpí podstatná část z dílů např. HIMYM tu tedy opravdu nehledejte.

Osobně si myslím, že Machry a šprty stojí za to zhlédnout. Seriál je jakž takž ukončený a jedna řada vám dá pojem o tom, co vlastně byl jeden ze seriálů, který to v "předčasně zrušených" žebříčcích pravidelně dotahuje na přední příčky, i když už o něm dneska málokdo ví.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 6 lidí
80 %
plakát
Strážci vesmíru
2. března 2012
další názory k seriálu

Ale, ale, ale...

Přiznávám se, že jsem na ten seriál koukal pravidelně a těšil jsem se na každý díl. A přiznávám se taky, že se mi to neskutečně líbilo... hlavně jak se vždycky poskládal robot a všichni byli součástí týmu.

Ale když na to kouknu dnes, objevuju věci, ze kterých mě až mrazí v zádech (rozuměj, ne že jsou špatné, ale vždycky se zhrozím, že jsem to neviděl :))

Jde o to, že stejnou animaci jsem schopný vytvořit i doma na koleně a seriál díky němu vypadá neskutečně levně. Dialogy jsou tak neskutečně trapné, až to bije nejen do uší, ale i do očí.

Na druhou stranu, nemůžu tommuto seriálu upřít jistý výukový charakter, kterým působí na děti. A to je pocit sounáležitosti, skupinového nevyloučení, a toho, že každý má ve skupině své místo, a že společně se všechno může podařit. A i za toto si zaslouží ocenění.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřil se 1 člověk
30 %
plakát
Tučňáci z Madagaskaru
2. března 2012
další názory k seriálu

Ajaj

Oproti filmové předloze tučňáci dost ztratili. Stali se sice díky filmu podobným kultem jako Scratch z Doby Ledové, u ní ale tvůrci přispěli velmi citlivě k tomu, aby nezanikla. Jako tučňáci. Namísto toho, aby jemně servírovali jejich dobrodružství po kapkách, podlehli tvůrci tlaku veřejnosti (hlavně dětí) a rozhodli se vypustit do světa celý seriál.

Jenže. Tady se to všechno podělalo. v seriálu je všechno. Hlavní hrdinové, ZOO, ať už je to jakkoli v rozporu s filmem, na jednom místě. A tučňáci? Hrají se svou jednotkou hru, kterou zdaleka nemohou vyhrát. Docílí sice vítězství u dětí, které chtějí vidět své hrdiny, i kdyby třeba jen stáli a celou epizodu mávali, ale u dospělých těžce propadnou.

Dobrodružství sice mají většinou slibný začátek, ale to, co od tučňáků čekáme - nějaký vtip, sarkasmus, cokoliv, co by mi obrátilo koutky úst směrem ke stropu - to zde není. A proč bych si potom pouštěl něco, co mi nenabízí to, co čekám? Je to bída - po všech stránkách. A proto ani ježdění tučňáků po břiše nepůsobí.

Abych ale jen nekritizoval - občas se zde mihne vtípek, a je úspěšný. Ale na takový seriál, který plyne z mezigeneračního filmu, který se stal kultem, je to dost málo.

83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 6 lidí
20 %
plakát
Robin Hood
2. března 2012
další názory k seriálu

Robin Hood

Nemohu tomuto seriálu upřít jistou snahu, ale věrné zpracování RH? Nečekejte.

Seriál se spíš vypravil cestou Lovců pokladů a předkládá divákovi dobrodružství vycucaná z prstu, která se snaží mytizovat Robina Hooda a přidat mu na slávě. Ale nedaří se.

Důvod vidím jednak hned v hlavním hrdinovi, který vůbec nevypadá hrdinsky, potom v samotných zápletkách, které by patřily spíš do fantasy seriálu, a nakonec snad v tak pomalém dějovém vývoji, že je to až k uzoufání. Výsledky epizod jsou většinou jen v tom, že se někdo přidá/oddělí ke skupině/od skupiny a život jde dál a směřuje k čemu vlastně? K té známé pověsti o anglickém Jánošíkovi? Moc se mi to nezdá...

Oproti této veškeré kritice ale musím vyzdvihnout zpracování, které se dobově opravdu hodí (jak jinak to od historického seriálu čekat, že?). Kostýmy jsou uvěřitelné, lokace taky, a ne vždy to vypadá jako by mělo doživotně svítit sluníčko.

A taky ještě jedna věc je pozitivní. Robin umí vyrábět skvělé a neotřelé pasti.

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % s názorem souhlasí
vyjádřil se 1 člověk
50 %
plakát
Pingu
2. března 2012
další názory k seriálu

Ping

Občas příjemná hlavní postava, občas celkem vlezlá. Jeho dobrodružství jsou pro děti snesitelné, ale myslím si, že šly lépe zpracovat. Na druhou stranu, postavička se stala téměř legendou, a proto si hodnocení zaslouží. Pamatuji se, že i když to u nás kdysi šlo, stihnout jeho dobrodružství bylo vcelku obtížné. Zase ale na druhou stranu, rád jsem se podíval na jakoukoliv jeho příhodu, i když s přibývajícím věkem přesáhla jeho roztomilost hranice mé snesitelnosti.

50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 2 lidé
70 %
plakát
Špinavá práce
2. března 2012
další názory k seriálu

Na skládce jako doma!

Tleskám tomuto počinu, který nezapadá ve změti pěveckých a jiných nablýskaných pseudoshow. Toto je totiž to, co si představuju pod pojmem reality show, která baví.

Jednak poznáváme nejrůznější povolání, o kterých mnozí neměli ani ponětí, ale hlavně je poznáváme z té stránky, která je většinou skrytá pod haldou náborových letáků. A ukazuje to sakra dobře. V show nejsou zbytečné, ani opakované záběry, vše je pečlivě prostříháno tak, aby divák viděl co nejvíc.

Pořad nemá cíleně ukazovat ty největší hnusy, jak to je třeba ve sénáři Fear Factoru, ale má ukazovat náročnost práce, která vám rozhodně poláme nalakované nehty. Nejde o to se ponořit do výkalů a ukázat, jak smrdíte, ale ty výkaly přeházet, a ukázat, jak se zašpiníte. A v tom je sakra rozdíl. Koncept show je v podstatě geniálně jednoduchý, a přitom není vtíravý ani oplzlý. A co víc, hodí se jako příjemný odpočinek, protože co není sladší, než někoho pozorovat při práci, kterou sám nemusím dělat?

Díky myšlence a citlivému zpracování dávám možná vyšší hodnocení, než by mu někteří přisoudili, ale já si myslím, že mu patří právem.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 3 lidé
90 %
plakát
Panoptikum města pražského
2. března 2012
další názory k seriálu

Hříšní lidé podruhé

Pokračování Hříšných lidí města pražského, s menším počtem dílů, ale s pořád stenou kvalitou.

Jaroslav Marvan byl nahrazen důstojnějším Jiřím Adamírou (z čistě jedinečného důvodu - zemřel), který sice může v jistých chvílích upadat do pozadí, ale halvně v prvním díle dokázal, že jde o silnou osobnost.

Seriál se přesunul do barev, což mu vůbec neuškodilo, naopak, ještě více to přiblížilo kolorovanou prvorepublikovou Prahu.

Co je další plus, je úvodní znělka Petra Zedníčka, na kterou, nevím z jakého důvodu, si vzpomenu vždycky jako na první.

No a pak je tady stará parta, která je stejně jako v Hříšných lidech stejně úsměvná, a stejně pořádná. I když se na nich už léta podepisují (a je to občas znát), jsou to pořád naši staří známí.

Jedinou věc, kterou bych seriálu vytkl, je v jistých chvílích snaha o jeho "zmezinárodnění" aneb řešení případů, které sahají až za hranice Prahy. Ale to je jen drobný škraloupek, který nemá na hodnocení skoro žádný vliv.

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 0 lidí
100 %
plakát
Divoké sny Maxipsa Fíka
2. března 2012
další názory k seriálu

Až moc divoké...

Vím, že Maxipes Fík je moje oblíbená postava. A vím, že se na něj vždycky rád kouknu. Ale ne na toto. Důvod je jednoduchý.

Tento seriál se nehodí pro děti. Je až moc děsivý. Ne snad v příbězích, ale formou, kde jsou emoce vybičovány až k maximu. Bohužel se tak děje u dětského seriálu, který měl být přívětivý a příjemný.

Celkově je zde sice Maxipes Fík, Ája a další, pak je tu rozporuplný koncept vyprávění snů (de si tvůrci mohou dovolit takřka cokoliv), a pak jsou zde ještě zmiňované emoce, které vašim dětem vyřadí příjemné sny na pár týdnů z hlavy. Proto dávám jen 50 %.

50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 2 lidé
50 %
plakát
Broučci
2. března 2012
další názory k seriálu

Broučci

Kouzelné příběhy z dílny Jiřího Trnky jsou snad jednou z největších klasik, kterou mohou české Večerníčky nabídnout. I když občas vystraší, jedná se o překrásný počin, se skvělou timeline, a vynikající výchovnou hodnotou (komu by se nelíbilo mít tak skvělou rodinu). Nemohu dát nic jiného než stovku, protože toto je klasika. A zlatá.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřil se 1 člověk
100 %
plakát
Kriminálka New York
2. března 2012
další názory k seriálu

Z LV do Miami jsme došli. V NY už kulháme.

Oproti předešlým dvěma kriminálkám (Las Vegas, Miami) má tato jednu velkou nevýhodu. Je až třetí. Nejde o to, že by byla špatná... ale o to, že to je třetí město, potřetí stejný formát, v podstatě stejné postavy... a do třetice všeho dobrého zde neplatí.

Je to velice jednoduché. Už se to zajídá. Las Vegas stavělo na Williamu Petersenovi a Marg Helgenberg, Miami zase na postavě Horatio Kanea. NY ale žádnou silnou postavu nemá, i když bych rád věřil opaku. Případy jsou taky poměrně nudnější, a dívat se pořád dokola na to samé, to už by vážně bavilo jen zapřísáhlého fanouška kriminálek.

25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 4 lidé
60 %