Seraphine313

off
JménoRoman Lelek
Věk
BydlištěPraha
Twitter
Instagram
Facebookhttps://www.facebook.com/roman.lelek.3
Poznámka
Názory uživatele Seraphine313
plakát
Ajťáci
18. února 2012
další názory k seriálu

Ajťáci

Konečně jsem se dostal k recenzování IT Crowd, tak směle do toho.

IT Crowd bývá někdy označován jako první z typických britských sitcomů - komorní atmosféra, málo postav, hlavní postavy jsou podivíni. Ano, možná to tak je. Každopádně tento formát funguje.

Aspoň do té doby, než se začnou postavy střídat. Z tohoto pohledu byla první řada Ajťáků naprosto geniální. Na stupnici od 0 do 100 by byla někde u 110. Jenže je tu jedno velké ale. Ale to, že toto nejde dělat donekonečna. To proto, že pro mne osobně s odchodem Denholma, druhé nejgeniálnější postavy celého seriálu (po Richmondovi), úžasně zahrané (důkaz toho, že šílenci nemusejí být jen ti zavření ve sklepě) seriál o několik úrovní poklesl. Douglas nedokázal Denholma nahradit ani trochu, a spíše vytvořil podivínskou, nemastnou neslanou, figurku.

Oproti tomu, co vyrovnává aspoň trochu tento skok, je scénář. Scénář epizod je téměř vždy překvapivý, koneckonců závěr poslední epizody první řady je toho největším důkazem.

Čtvrtá řada, i když se nesnaží tak tvářit, je rozhodně jiná než tři předchozí. Neříkám, že je špatná, jen ... je prostě jiná. V detailech, které ale rozhodují i o kvalitě. Pro mne to je mírné zlepšení oproti předchozím dvěma řadám (druhá řada byla... no jak to říct.. nic moc. Třetí byla lepší.). Ale bohužel, čtvrtá řada nemá co nabídnout. Seriál spadl do obyčejnosti, která žíznivě zaostává za šťavnatostí začátku. Jistě, snaží se a je vidět, že by se na tu úroveň rád dostal, ale schází mu ta lehkost, propracovanost a nenucenost z dob, kdy všechno bylo dělané ještě pro radost.

Ale i přesto jde pro mne o jeden z nejlepších krátkých seriálů. Seriál, který se svou klasikou řadí po bok Black books a Červeného trpaslíka.

80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 5 lidí
90 %
plakát
Black Books
18. února 2012
další názory k seriálu

Na britských ostrovech musí být veselo

Kdo neviděl, nepochopí. Tak trochu jiný bratříček IT Crowd, který je ale mnohem víc podivnější, drsnější, černější a .. úchylnější. Stejně jako v IT Crowd, i zde vystupují tři postavy - samolibý podivín, asociální ještě větší podivín a žena, která se snaží vypadat jakž takž normálně a z těch dvou se nezbláznit.

Celý seriál je protkán kopou, ať už více či méně originálních ostrých vtipů, to celé je zaobaleno do osmnácti epizod, které například už v třetí řadě mírně ztrácejí dech, ale pořád stojí za to.

Tento seriál mám radši než IT Crowd, jednak pro jeho (víceméně) vypjatou atmosféru, jednak pro suchou komiku, která na vás britsky dýchá na každém rohu, jednak pro nenucenost hlavních hrdinů, pro které jsou i ty největší úchylárny normální. Tento seriál je skrz na skrz mistrovským kouskem a je jen škoda (i když lze polemizovat o tom, jak by to dopadlo), že má pouze 18 dílů.

67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 3 lidé
100 %
plakát
Město žen
18. února 2012
další názory k seriálu

CT

Já vám nevím.. je to barevné a je to moc umělé, studiové.

Každá postava je výrazná, ale do popředí opravdu vystupuje jen Courteney Cox. Což je tak trochu paradox, protože Z Přátel jsem snesl jen Davida Schwimmera a Matta LeBlanca.

Zápletky jsou sice běžné, ale pokaždé něčím zvláštní. A vtipy, které vystupují díky rodinné situaci jsou tak nevšední, že bych si nedokázal představit, že by se u nás doma něco podobného stalo.

Navzdory tomu, že se jedná o poměrně úspěšný sitcom, mě až tak neoslovil, a čekal jsem od něj víc. Chvílemi je trapný, chvílemi nepřirozený, chvílemi zas baví... je to taková prázdninová oddechovka.

40 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
30 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 10 lidí
60 %
plakát
Je to soda
18. února 2012
další názory k seriálu

Je to soda po česky, Thick of it po anglicky

Na první pohled to vypadá spíše jako dokument o nějaké reálné britské politické scéně. Na druhou stranu, je to poloamatérsky natočené, s unylými a tristními hereckými výkony. Na jednu stranu jsou zde profesionálové jako Peter Capaldi, na tu druhou Oliver Reeder to odbývá téměř školákovsky. Záběry jsou občas dost rychlé a nepřehledné, a ze začátku budete mít asi potíž vysledovat, která postava je která, ale zvyknete si.

Když jsem tento seriál viděl, ani jsem se nesmál, ale zase se mi ani nechtělo přepínat. Byl to takový střed, ale do své seriálografie bych ho nevložil.

40 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 5 lidí
40 %
plakát
Star Trek
15. února 2012
další názory k seriálu

zlatá klasika

Klasika mezi Star Trekem. Tři vymodlené série z dnešního pohledu mírného retrostudiového seriálu s krátkými sukněmi a chlapy, kteří zvládnou vše. Seriál jsem shlédl až po jedenáctém filmu, a o to víc jsem byl překvapený, kolik nesrovnalostí vlastně film měl.

I přesto, že jde o "na koleně udělaný" poloamatérský seriál, jako malý se mi velmi líbil. Dnes na něj pohlížím spíš jako na úsměvné začátky jednoho z největších sci-fi fenoménu, díky kterému jsme se dočkali Nové generace, Voyageru a několika velice slibných filmů - z nich vyniká zvláště ten první, u kterého jsem se bál více než u Vetřelce.

Ano, toto je syrový Star Trek. Namalovaný, plochý, jednoduchý. Seriál, na který budete nevěřícně zírat kvůli amatérství efektů (samozřejmě v tehdejší době na to byl jiný pohled) a u kterého si budete užírat prsty napětím a jásat u každé objevené souvislosti s tím, co jste už viděli (jako já). Opravdu doporučuji seriál vidět až jako poslední ze všech Star Trekovských věcí, protože tak si ho nejvíc užijete.

69 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
77 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 13 lidí
70 %
plakát
Desáté království
15. února 2012
další názory k seriálu

pohádkové...

Je zajímavé, jak občas dokáže obyčejná pohádka s prvky fantasy a tajemna tak zaujmout. Z prvního dílu spíše rodinné komedie se vyklubalo ultraintrikářské pronásledování a putování, které dospělo do pohádkově zajímavého konce.

Postavy jsou spíše typizované než nerozhodné, každá má svou jedinečnou vlastnost. Díky tomu se celá skupinka, která vstoupila do země za zrcadlem (jak Alenkovsky poetické) postupně dělí, a každý z nich se dostává do jiné a pro něj prekérní situace.
Nakonec se ale vše usměrní, protože zlá královna

V této pohádce jsou snad posbírané a splácané motivy ze všech možných pohádek (jak by ne, když prababičkou královny je Sněhurka). Dohromady to ale tvoří kompaktní univerzum, které čerpá svou typizaci hlavně z Grimmů a potažmo i z fantasy.

Pamatuji si ale, že nejvíce mi na seriálu učarovalo intro, které bylo vpravdě geniální. Co na tom, že seriál sám o sobě byl dost kvalitní (a já fandil hlavně teda Lovci - to byl záporák, jak se patří), úvodní znělka všechno přebila.

67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 3 lidé
90 %
plakát
The Road Runner Show
15. února 2012
další názory k seriálu

wilda vs. uličník

Pro mě legendární seriál a nejlepší animák mého dětství. Věčně nespokojený a hladový kojot prohání pouštní ať-už-to-je-cokoliv-za-ptáka a využívá přitom všech možných pastí - na nich se scénáristé nejednou vyřádili. Spolu ale s důmyslností dané (monstróznější, monumentálnější,) pasti stoupá i důmyslnost toho, jak se Kojot do dané pasti chytí - a tady nastupuje komický prvek, který vám rozhýbe bránici na dlouhé minuty.

Trochu to může připomínat honičky Toma a Jerryho v jiném prostředí, ale vězte, že toto je špička.

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 0 lidí
100 %
plakát
Slovácko sa nesúdí
15. února 2012
další názory k seriálu

Slovácko

Jelikož pocházím z (sice mírně vzdálenějšího, ale přece) okolí Slovácka, můj názor na tento seriál bude asi lehce neobjektivní.

Jedná se o skupinku dvanácti příběhů založených na knížce Zdeňka Galušky, která vypráví o vesnické jadrnosti a tvořivosti. I když ne vždy, s jednáním postav souhlasíme, musíme uznat, že z jejich a hlavně z dobového pohledu konali správně.

Hlavní role byly svěřeny Oldřichu Velenovi a Jozefu Krónerovi, kteří se pro tyto role jakoby narodili. Sice Oldřich Velen ne vždy hraje se zapálením a často se schovává (jaká ironie) za menšího Krónera, ale ve výsledku si ona dvojice hraje do karet až moc dobře.

Celý seriál je mluvený slováckým nářečím (což asi TSZZ nikdy nepochopí). Co ale dál dodat? Morava a Slovácko je místo, které bude vždycky patřit do mého srdce, a proto subjektivně hodnotím stovkou. Mám ale dojem, že i bez toho by moje hodnocení nebylo menší.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 3 lidé
100 %
plakát
Hvězdná brána: Atlantida
14. února 2012
další názory k seriálu

přepracovaná SG-1

Poměrně úspěšný spin-off jeho staršího bratříčka SG-1, který se snažil vytěžit z antické minulosti a antického města Atlantida, života v nové galaxii.

Osobně si myslím, že tento seriál mohl být klidně seškrtán na tři řady. V první to není ani tak moc vidět, ale v dalších je tolik vatových dílů, které snad mají evokovat duševní pohnutky a důvody konání hlavních hrdinů, ale veskrze jsou zbytečné. Oproti tomu ty "hlavní" díly jsou doopravdy monstrózní a velice elegantní.

Stará známá sestava týmu Amík-hláškař, žena, vědec a silák se uplatňuje i tady. S tím rozdílem, že jde jen o kopie hrdinů z SG-1. Většina z nich, snad s výjimkou plukovníka Shepherda postrádá potřebné charizma.

S velícími důstojníky ale byla potíž. I když se doktorka Weirová snažila tvářit uvědoměle a mocensky, ve skutečnosti vypadá dost nedůstojně a kdyby mi měl velet takový manažer, asi by brzy ztratil veškerou autoritu. Oproti tomu Woolsey je důstojnější, na druhou stranu dost arogantní. Tady byla chyba.

Jinak byl seriál po grafické stránce dost propracovaný, ale ne tak temný jako SG-1. Samozřejmě srovnání se se svým bratříčkem nevyhne.

Nejde o špatný seriál. Pro fandy Hvězdné brány jde o jeden ze základních kamenů, i když se celý děj odehrává v jiné galaxii. Kvalit SG-1 ale nedosahuje.

91 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
64 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 11 lidí
80 %
plakát
Hvězdná brána
14. února 2012
další názory k seriálu

exkurs na jiné planety, do minulosti a vůbec kamkoli si vzpomenete

Toto je přesně sci-fi, které jsem dlouho hledal.

Celý seriál staví na tom (a schválně, kdo si toho všiml) že celá společnost SG, všechny události a děj jsou UVĚŘITELNÉ. Čachruje se zde sice se zemskou mytologií, ale to takovým způsobem, že se vytváří mytologie nová, a ta stará se přepracovává. To vše ale v takovém provedení, že po skončení epizody máte pocit, že pod Cheyennskou horou přece musí něco být..

Seriál samotný by se dal rozdělit do tří částí. Prvních pět řad, kdy Jack O'Neill (dvě L) se svým týmem bojují proti Apophisovi. Druhá část, kdy se celá základna i armáda stává vyspělejší, a troufá si i na větší události. Třetí část, přibližně od 8. řady, se bojuje s Orii. Osobně nejvíc preferuji prostřední část. Ta první je hodně amatérská, zpracovaná téměř na koleně, ta třetí zase moc barevná. Jako byste vedle sebe postavili Windows 98 a Visty. Obě mají své chyby, ale první co vás upoutá je jejich vzezření. I přesto, že se zdá, že seriál vyčerpal všechny "mytologické" možnosti, vždycky se najde něco lepšího, bombastičtějšího, většího, do čeho se ta dřívější mytologie zaobalí. Je veliká škoda, že jsme se nedozvěděli úplnou pravdu - seriál mi přijde až moc utnutý a až moc násilně ukončený.

Drobnosti, jako to, že se všude mluví stejně, nebo to, že je všude stejná příroda, Goa'uldi jsou až děsivě neadaptabilní a jejich technický vývoj za pět tisíc let prodělaly snad jen lžičky v jídelnách Ha'taků bych pominul... to patřilo k americkým filmům a seriálům odjakživa a vychází to mimo jiné dost z jejich kultury a národního cítění.

edit: Po opětovném zhlédnutí s pžítelkyní jsem sice pořád na 100 %, ale mám i pár výtek. Hlavní výtka směřuje k překladateli 6.-7. řady (přesně to neřeknu, už si to nepamatuju), který absolutně nerespektoval všechno, co se v seriálu odehrálo a předváděl šílenosti typu shields - kryty (ve scéně, kdy byl napaden Prometheus), vládce Yu nepřekládal, i když se měl přeložit jako Ti, chevron nepřekládal, slovo Tok'ra pak dramaturg nechal vstejné i v množném čísle... rvalo to uši. Hlavně se divím, proč to třeba dabérům nepřišlo divné, když ten seriál znali a pořád dabovali to samé.

94 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
94 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 17 lidí
100 %