Pajky
Jméno | Pavel Lepič | |
Věk | 36 let (Vodnář) | |
Bydliště | UK | |
— | ||
— | ||
— | ||
Poznámka | — |
Netflix a Marvel pošesté
Konečně je tady Punisher, jeden z nejočekávanějších seriálu letošního podzimu. Už se nám představil v druhé řadě Daredevila a neměl jsem pochybnosti o tom, že jeho samostatný seriál bude stát za to taky.
A spolupráce Marvel/Netflix jede podle osvědčené šablonky, ke které patří hlavně pomalejší tempo. A stejně jako u všech předcházejících pilotů, tak i u Punishera není důležité hodnotit pouze po pilotu. Protože po shlédnutí celé série je jeho vyznění mnohem lepší.
Největším plusem je rozhodně Jon Bernthal, kterému role antihrdiny Franka sedne jako ulitá. K akci a drsnějšímu násilí jsme se dostali až v úplném závěru, protože i Punisher trpí klasickým syndromem Marvelu na Netflixu a to je zbytečně moc epizod. Klidně by stačilo deset a myslím, že by panovala větší spokojenost.
Přeci jen jsem vzhledem k tomu, že Punisher už byl představen v Daredevilovi, čekal, že bude mít o něco rychlejší rozjezd. Začátek rozhodně nemá spád jako několik posledních epizod.
I přes pár výtek, které k seriálu mám, jsem si Frank Castlea a jeho cestu za pomstou užil. I když se nemůžu zbavit dojmu, že v Daredevilovi byl lepší...
2. série
Předně je třeba říct, že Jon Bernthal a jeho Punisher je jeden z nejpovedenějších seriálových castingů za poslední roky. Osobně mě napadají jen dva příklady, kde si to takhle perfektně sedlo - Idris Elba jako Luther a Titus Welliver coby Harry Bosch. A přesně to Bernthal potvrzuje i v druhé řadě, jeho herecký projev je prostě dokonalý a užívám si každou scénu.
Těšil jsem se na to, že druhá řada by mohla být trochu ostřejší než minule a myslím, že to se mi splnilo. Sice tam pořád bylo pár slabších míst, kdy se tak nějak moc nedělo, ale celkový dojem je lepší než v předchozí řadě. Akce bylo požehnaně a stála za to. Ben Barnes a jeho Billy byl opět skvělý, ale i nováček Josh Stewart a jeho John Pilgrim stál za to. Úplné finále bylo možná trošku klidnější než jsem čekal, ale i tak se mi zamlouvalo. Škoda jen, že Netflix nyní ruší marvelovské seriály jako na běžícím páse a nejspíš dojde i na konec Punishera, protože já bych si rozhodně ještě přidal.
80 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 5 lidí
Remember, remember the 5th of november
Další zajímavá minisérie z dílny BBC, která tentokrát představí příběh kolem jména Guy Fawkes. To je jedno z prvních jmen, které jsem se po svém příjezdu do UK naučil a předtím jsem o něm neslyšel. Datum vysílání úmyslně zvolen tak, aby se poslední epizoda vysílala v předvečer Guy Fawkes Day (5. listopadu).
Hned začátek mě však trochu poupravil v tom, že to není příběh jen Guye Fawkese, ale hlavně Roberta Catesbyho. Jeho roli si užívá Kit Harington, kterého jsem snad poprvé viděl mimo GoT. Obsazení je však celkově perfektní, Liv Tyler jako Ann Vaux nebo Mark Gatiss jako královský rádce jsou super a skvěle to doplnil i Tom Cullen coby Guy Fawkes. Herecké výkony jsou tak na jedničku.
Kromě obsazení je skvěle zvládnutá i dobová atmosféra, ale to angličani prostě umí. Ta špína v ulicích, to je jejich doména a Gunpowder to jen znovu potvrzuje. Kromě toho nabídne pilot i scénu s mučením, která rozhodně utkví v paměti a dokresluje dobu.
Celá série je fajn, ale má jeden mínus. Tím by mohl být fakt, že to není minisérie, kterou byste si chtěli pouštět, protože to sleduje téma čechům zcela neznámé.
50 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 4 lidé
Fascinující cesta do mysli psychopatů
David Fincher a Netflix. Když jsem naposledy slyšel tohle spojení, tak z toho vznikl House of Cards. Takže nepotřebuju víc, aby Mindhunter měl mojí plnou pozornost. Navíc na Netflixu tyhle temnější věci umí skvěle podat.
Skvělé je, že to od počátku má zajímavý námět a vážně jsem se nemohl dočkat až se do něj hlouběji ponoří. Obsazení hlavního hrdiny je povedené a člověka ani na chvilku nenapadne hledat v něm někoho, kdo hrál v Glee. Příjemným bonusem je pak Anna Torv, na kterou se těším už od konce Fringe a která se později objeví.
Nejsem velkým fandou znělky a nebaví mě ty obří nápisy, ale to jediný mínusy co jsem našel. Psychologie mě baví, hlavní hrdina a jeho proměna mě baví, atmosféra doby dokonalá, hudba je k tomu skvělá. Třešničkou na dortu jsou rozhovory s vrahy. Už dlouho jsem neviděl seriál, který by působil tak filmově. Teď už se nemůžu dočkat druhé řady.
Druhou sérii jsem chvilku odkládal, ale pak jsem ji v podstatě celou viděl během jediného víkendu. Takže co se týká poutavosti, tak si určitě v ničem s první sérií nezadala. Tentokrát přichází i příběh, kterým se tým zabývá po většinu série a na rozdíl od Mansonovi rodiny jsem o něm nikdy neslyšel. A tak mě to donutilo si případ Atlanta Monster vyhledat, abych zjistil něco navíc, ale ono už nebylo co. Chápu, že postavy jako Bill a Wendy se musí rozvíjet, ale linka s Billovou rodinou situací mě moc nebavila. A stejně jako první řada ani tahle neskončila nějak speciálně zajímavě. I tak se určitě dá říct, že Netflix zdatně pokračuje v tomto zajímavém projektu a jsem zvědav, kdo na nás čeká dál.
100 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 6 lidí
Bill Hodges trilogy
Mr. Mercedes je další ze seriálů, k jehož sledování mě dostala kvalitní knižní předloha. Kingovu tvorbu mám rád a Mr. Mercedes (stejně jako pokračování Finders Keepers) rozhodně stojí za přečtení. A zajímalo mě, jak se tvůrci poperou se zpracováním.
Už od začátku to vypadá na slušnou práci, scéna s nájezdem Mercedesu patří k těm nejpovedenějším, ale rozhodně není jedinou, která stojí za zmínku. Podobně pamětihodných scén je v průběhu série nabídnuto několik.
Celkově jsou hlavní postavy zpracovány na jedničku a obsazení také nemá chybu, a to i přesto, že tvůrci museli kvůli tragickým okolnostem přeobsazovat. Užíval jsem si jejich vývoj a představení. Určitě se tam dalo něco zkrátit a vypustit, třeba sousedka a její linka a dát víc prostoru Holly.
Něco z knihy bylo vynecháno, něco změněno, jinak si ale myslím, že Mr. Mercedes je zdařilou adaptací a doufám, že i další série (a tím i další knížky) dopadnou alespoň stejně dobře jako tahle. Navíc podle mě stojí za podívání i bez znalosti předlohy.
2.série
Už dlouho jsem nebyl tak rozčarován a zklamán z pokračování jako u tohohle seriálu. Nejenže ignoruje druhou knihu (což se ještě dá pochopit vzhledem k příběhu), ale hlavně moc nerespektuje ani tu závěrečnou třetí. Jestliže v první řadě došlo na několik drobných změn a nové postavy, tak v řadě druhé to nelze označit jinak než chaos. Rozvíjení postav, které nemají na knihu žádný dopad se pak stává tím nejmenším problémem. Mnohem víc mě štve změna příběhu i zakončení. Je tam důvod, proč se knížka jmenuje End of Watch. Herci jsou sice fajn a hlavně trojice Hodges, Brady a Holly hrají skvěle, ale to nestačí. Jediná věc, která mě na zpracování téhle řady zaujala bylo zobrazení "Bradyho mozku". Jinak je vážně škoda takhle zprznit příběh z knížky.
100 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 2 lidé
Supernatural v městečku Midnight
Od Midnight, Texas jsem očekával, že by mohl nabídnout něco ve stylu True Blood s trochou Supernatural. Což mi na první poslech nezní úplně špatně, takže to stálo za vyzkoušení.
Začnu obsazením, které se rozhodně nedá označit jako okoukané. Přesto však nabízí několik povědomých seriálových herců.
Příběh taky není úplně špatnej. Hlavní hrdina přichází do městečka, kde nic není tak, jak se na první pohled zdá. A postupně se dozvídá, že v dalším osudu městečka by měl sehrát klíčovou roli.
Škoda je závěru, který mi přišel takový nedotažený a vcelku nijaký. Pokud by byla další série, tak bych se nezlobil, protože takových seriálů moc není. Pokud nebude, tak na Midnight, Texas nebudu vzpomínat ve zlém, protože dokázal zabavit a koukalo se na něj dobře.
Po dlouhém odkládání jsem se podíval i na druhou sérii a mám takový pocit, že jsem to neměl dělat, protože mi to úplně zkazilo dojem, který to původně vyvolalo. Nejenže se postavy chovají jinak než v první řadě, ale hlavně mění svoje chování a motivace snad každý díl. Chvílemi to působí jako kdyby už tam nikdo nechtěl hrát, protože postavy odchází a vrací se zdánlivě bezdůvodně. Jejich vývoj je hrozivě uspěchaný a celkově i hlavní zápletka druhé řady stojí za starou bačkoru. Ukončení se vůbec nedivím, protože jestli po seriálu něco zbylo, tak je to hořká pachuť.
100 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 6 lidí
Taková byla Anglie
Znáte takové ty seriály, které mají desítky epizod a stejně se nikam neposouvají? Tak This is England s nimi nemá nic společného. Mezi sériemi život poskočil o dva roky dopředu a změn se stalo tolik, že postavy skoro nepoznáváte. Teď kecám, postavy poznáte, o tom není pochyb, ale opravdu se od posledně hodně změnily. Parta tentokrát trochu ustupuje do pozadí a hlavní emoce ze sebe dostávají Joseph Gilgun a Vicky McClure coby Woody a Lol a jízda plná emocí to je, to mi věřte. Už se těším na to, co přinese rok 90.
0 % s názorem souhlasí
vyjádřil se 1 člověk
Náramek pro štěstí
Lucky Man je zajímavá britská kriminálka s jednou zvláštností a skvěle obsazenou hlavní rolí. James Nesbitt mě baví v každé roli a jeho Harry Clayton není žádnou výjimkou. Komplikovaný případ spiknutí, kde svou roli hraje náramek štěstí, se pomalu rozplétá a rozhodně stojí za to sledovat, kam Harryho zavede. Pravdou je, že těch komplikací je tam možná až trochu moc (třeba by pomohlo méně epizod), ale i tak mě to baví a jsem zvědavej, s čím se předvede druhá řada. Závěr mohl být trochu víc dořešenější, ale věřím, že i to přijde v druhé řadě.
Druhá řada přináší do hry hlavně druhý náramek, jehož majitel je ještě mocnější než Harry. Musím ale uznat, že první řada mě bavila asi o něco víc, i tak jsem si ale tuhle užil. Navíc i otevřené konce z minulé série se přeci jen dočkaly závěrů. Jen tak nějak úplně nevím, kam bude směřovat řada další, ale překvapit se nechám.
100 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 2 lidé
Cormoran Strike & Robin Ellacot
Nepochyboval jsem o tom, že zpracování románů z pera J.K. Rowling provede BBC ve velké kvalitě. A velice mě potěšilo, že to přesně se stalo. Na jednu stranu je škoda, že každá kniha vyjde jen na pár dílů, na stranu druhou je to možná lepší pro kvalitu.
The Cuckoo's Calling
Obsazení hlavní dvojice je skvělé, a to herce vůbec neznám. Možná i proto mi do rolí sedí, i když jsem si Robin podle knížky představoval jako větší puťku. Ale kdo jsem, abych nadával na to, že je sexy. Navíc to hlavní dvojce společně pěkně šlape a jiskří jako v knížce. Atmosféra celého příběhu je super a zasazení do Londýna mě vždycky baví. Hlubší ponoření do vyšetřování vraždy modelky rozhodně nebylo na škodu. Pár dobrých zvratů a fakt, že jsem zapomněl vraha pomohl. V podstatě nemám co kritizovat a ani moc nechci, ale jednu chybu přeci jen vyčtu – týká se amputované nohy. Zatímco při první scéně vypadá v neoprenu úplně v pohodě, tak ve druhé obnažené scéně vypadá hodně podivně.
The Silkworm
Po seznámení přišla na řadu druhá knížka a trošku větší prostor pro Robin. Tentokrát se vyšetřuje záhadné zmizení spisovatele, který těsně předtím napsal velice urážlivou parodii na svém okolí včetně známých kolegů. Opět skvělá atmosféra Londýna, perfektní chemie mezi ústřední dvojicí a zamotaný případ. Škoda je, že prostor pouhých dvou epizod nutí ke zjednodušení knižního příběhu a některé věci pak působí hodně zkratkovitě a na některé zajímavé věci se nedostává.
Lethal White
Zpracování čtvrté knihy jsem odložil, protože v době premiéry jsem byl v procesu čtení pátého příběhu. Nicméně teď, když jsem se k tomu vrátil, tak si uvědomuju, jak komplikovaný tenhle případ byl. Každopádně to, co fungovalo (Robin a Strike) tam pořád šlape slušně, takže i kostrbatost příběhu (což by problém už v knize) se dá přežít. Přesto všechno mám knihy i seriál v oblibě a s chutí se na ně podívám, teď už jen počkat na Troubled Blood.
Troubled Blood
Troubled Blood je velmi obsáhlá a dost zamotaná knížka, ale její zpracování na rozsahu pouhých 4 epizod se podařilo. Vyšetřování zmizení Margot Bamborough bylo stejně nečekané jako v knize. Myslím, že to správně vypustilo ty nezajímavé linky (cokoliv s Charlotte, minimum Johnnyho Rokebyho) a chytře to omezilo i napětí mezi hlavní dvojicí, i když trocha ho samozřejmě chybět nemůže. A následovat bude příběh z The Black Ink Heart, který se odehrává v ještě delší knižní předloze.
100 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 4 lidé
Taková byla Anglie
Původní film mě až tolik nechytil, ale tahle minisérie je opravdu silná káva. To, co se původně tváří jako řešení teenagerovských problémů nakonec vyeskaluje v opravdu drsné drama. Postavy se vyvíjí a oproti původnímu filmu opravdu posouvají. Je zajímavé sledovat tak různorodou skupinu lidí, které i tak něco spojuje. A není přitom třeba velebit herectví Josepha Gilguna nebo Vicky McClure, ale vítr z plachet jim bere Stephen Graham, když se na scéně objeví Combo. Jsem hodně zvědavej na to, kam se dostanou za další dva roky.
100 % s názorem souhlasí
vyjádřil se 1 člověk
Doctorka v roli doktorky
Nebudu lhát, jediný důvod, proč se mi seriál dostal na radar, je Jodie Whittaker. BBC nám totiž dala možnost ukázat nám ji jako doktorku ještě předtím, než se stane Doctorkou.
A Jodie Whittaker, společně s těmi skotskými přízvuky, je to, co mě bavilo nejvíc. Námět sám o sobě je docela zajímavý a těšil jsem se na to, jak bude převzetí identity probíhat. Škoda je, že některý části nepůsobí moc uvěřitelně. Z vlastní zkušenosti vím, že bez NINka a podobných věcí vyřízených na jméno, oficiální práci člověk nesežene, a tak by hrdince určitě nestačilo CV a příběh o útěku do Edinburghu před bývalým.
Kromě toho mi ještě vadilo, že některé věci jsou tam až příliš okaté. Například románek s prvním doktorem, co se jí představí. Ale Jodie Whittaker a její hraní mě bavilo. Ty chvíle, kdy měla být nervózní a vystrašená, se jí dařily. S chutí jsem se podíval i na zbývající epizody. Konec byla docela divočina, ale pokud si představíte, že něco takové se opravdu děje (doktor nedoktor), tak je to docela mrazivá myšlenka. A to si zmínit zaslouží.
67 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 3 lidé