Na druhou sezónu Manhunt jsem se dlouho těšil, o to víc, že krátce před ní se v kinech objevil Eastwoodův film na totožné téma. Zatímco Eastwood vyprávěl v zásadě jen příběh Richarda Jewella, který bombu během olympijských her v Atlantě objevil a následně byl obviněn z toho, že ji vyrobil, během Deadly Games je tahle dějová linka v popředí jen v první polovině a druhá se soustředí více na Erica Rudolpha.
Cameron Britton podle mě odvedl skvělou práci jako Jewell, ačkoliv je výrazně větší než jeho skutečný předobraz a působí chytřeji. Určitě to není ten typický „běžný malý člověk“, neustále jsem měl dojem, že v něm už musí bouchnout saze a pak je díky své postavě zastrašující, spíš než skutečný Jewell, který byl lidem jinak jen pro smích. Ale takhle část je jinak zpracovaná moc pěkně. S dějovou linkou novinářky bez svědomí Kathy Scruggs už je to slabší, v podstatě stejně jako u Eastwooda je tak nějak černobílá.
Co ale sráží Deadly Games vaz, je vyfabulovaný příběh Erica Rudolpha, na můj vkus příliš mnoho kreativní licence a dramatických výmyslů. Dvojice hlavních představitelů FBI mi nesedla po castingové stránce, ale to asi stane. Stejně tak nedokážu posoudit, nakolik je lov Rudolpha zábavný, pokud divák neví, jak to bylo v (popsané) skutečnosti. V opačném případě to však drhne s každým dílem víc a víc. Rudolph je tu vykreslený jako “grade-A asshole” jehož jedinou motivací je dokazovat si, že je nejlepší. Ano, zdá se, že jeho vazby na anti-abortion, anti-gay hnutí jsou pouhou zástěrkou, ale v jeho motivaci hledám trochu víc (opravdová snaha jít proti vládě a establishmentu, která byla tehdy s ohledem na Ruby Ridge, Waco nebo Oklahomu na výsluní + pomsta za propuštění z armády). Jenže Deadly Games volí lehkou cestu, z Rudolpha dělají ďábelského sociopata, vysvětlováním se nezdržují a raději věnují čas přehnané dramatičnosti, zkratkám, rozbité časové ose a stereotypnímu vyobrazení domobrany. Jako smyšlený příběh budiž, ale takhle je to škoda, čistá realita byla nosná sama o sobě, o to víc v kontrastu s tím, jak je v úvodu sezóny akcentován Jewell (resp. vynikající Britton). Na druhou stranu, ve výsledku je právě Jewellův příběh tím důvodem, proč si teroristický útok v Atlantě připomínat i dnes, nikoliv Rudolph a porouchaná optika, přes kterou nahlíží na (západní) svět.
Sečteno: není to dokument, ale zatímco první Jewellova polovina je zpracována pěkně a odráží skutečnost vcelku věrně, druhá Rudolphova polovina si jde hodně vlastní cestou, do předem nalinkovaného příběhu zasazuje jen několik dílčích skutečných momentů a dle mého názoru se příliš nepovedla.
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 0 lidí
Viděl jsem půlku pilotu, ale reality TV mě moc nebaví, takže můžu těžko hodnotit. Kamera je pěkná, záběry vypadají opravdu dobře a člověk si říká, jestli tohle je vážně skutečný nebo jen skvěle zaranžovaný.
V pilotu jsou dvě linie. V jedné sledujeme vcelku běžnou dvojici policistů, která jezdí obyčejným sedanem. Řeší třeba výtržnost nebo člověka v domácím vězení, který si nedobije baterii v monitorovacím zařízení. Nahlédneme do soukromí policistky, jejíž sestra je černá ovce rodiny, má problémy se zákonem a svého syna dala k adopci.
Ve druhé linii sledujeme práci jednotky proti organizovanému zločinu. Dojdou si třeba pro člověka, který se schovává a nepřišel k soudu. V soukromí vidíme jednoho z hlavní členů jednotky s jeho ženou-strážníkem a dvojčaty.
Víc vám k tomu asi neřeknu, do konce jsem to nedokoukal. Je to ale na oko pěkná policejní reality TV od Donnieho Wahlberga. Jo a byla prodloužená pro další sezonu.
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 3 lidé
Labyrinth je hezký na pohled, kniha bude ale asi poutavější
Knihu jsem před sledováním minisérie neznal a i když mě to celkem bavilo, myslím si, že kniha sama o sobě bude zajímavější. Naprosto skvělá je produkce, výprava, kamera, kouká se na to báječně ať už jde o scény na hradě a v podhradí, bitvu nebo prolínání časových linek. Zklamáním pro mě byly jednotlivé postavy, zejména ty mužské většinou působí jen jako karikatury bez života. Potěší Tony Curran v menší roli. Řekl bych, že příběh bude lépe zpracovaný v knize, že to tak bude napínavější, na oko je ale minisérie parádní.
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 3 lidé
Na Newsroom jsem se těšil, před začátkem seriálu jsem očekával, že se mi bude líbit. Nakonec nemám pocit, že by byl bez výhrad, určitě si ale myslím, že stojí za to jej sledovat.
Často se řeší odpovědnost a morálka, v situacích o kterých mne jako diváka baví přemýšlet. Někomu to možná přijde zdlouhavé, já byl ale spokojený. Postavy vidíme jen minimálně v konfliktu s lidmi zvenku, víme ale, že vedení televize se nový přístup nelíbí a divácký ohlas také není potěšující. Ke změně tónu a náplně zpravodajské relace došlo celkem bezbolestně a obecně většinu konfliktů, které na obrazovce vidíme, prožívají postavy sami v sobě. Výsledkem může být možná trošku snobský dojem, kdy hlavní postavy a potažmo seriál samotný působí dojmem, že si o sobě myslí, že jsou lepší než ve skutečnosti jsou, že mají pravdu bez ohledu na to, co si myslí ostatní, že chtějí ostatní poučovat nebo vychovávat. Pod povrchem je to ale složitější, máme myslím dost příležitosti postavy a jejich starosti a smýšlení poznat. Milostné zápletky mi přišly trochu otravné a klidně bych je vypustil, ale budiž, aspoň si hlava trochu odpočine :)
Casting je obecně výborný. Jeff Daniels v hlavní roli vynikající, Emily Mortimer a Sam Waterston také podávají skvělé výkony. Dev Patel funguje víc jako komická vložka, což je možná škoda, ale asi je to ok. V malých rolích potěší třeba Jane Fonda, Terry Crews nebo David Krumholtz. Určitě je při sledování seriálu užitečné znát globální a americké údalosti, které jsou ústředními tématy jednotlivých dílů, ale myslím, že to pro sledování seriálu není úplně zásadní. V nejhorším se právě během Newsroomu dozvíte něco nového :)
Nepochybuji o tom, že někoho může Newsroom unudit k smrti nebo otrávit svými názory na "aktuální" dění, pokud vás ale podobně zaměřené profesní seriály zajímají, neměli byste být zklamáni. Já osobně bych rád viděl víc, jak se k dalším kauzám Will McAvoy a Mackenzie MacHale postaví a jakou to vyvolá odezvu, a těším se na další sezonu, věřím že bude ještě lepší.
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 10 lidí
Kvůli Praze a (českým) hercům jsem se těšil, ale je to prostě pitomý. Scénář je děravý jak cedník, ale to se dá pochopit. Jenže celkově mám problém postavám cokoli věřit. Baví mě, když Praha hraje sebe, Vídeň, Curych nebo Istanbul. Ale to je tak všechno, nevypracoval jsem si k tomu za 10 dílů žádný vztah, hloupých momentů je prostě příliš mnoho.
40 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 5 lidí