avatar uživatele

_-0-_

off
JménoAno, jméno mám. Příjmení také.
Věk2024 let
BydlištěEarth
Twitter@****************
Instagram
FacebookZ ksichtoknihy pociťuji nauseu
Poznámka
Ještě bych mohl uvést svůj telefon, rodné číslo, adresu, datum narození, čísla účtů, OP a pasu. V dnešním orwellovském světě bych tak úspěšně dokonal suicidum.
Názory uživatele _-0-_
plakát
30 případů majora Zemana
20. července 2009
další názory k seriálu

ODSOUZENÍHODNÝ A OPOVRŽENÍHODNÝ SERIÁL

Na seriál je nutné pohlířet z dvou aspektů - jaký byl filmařsky a jaký byl účel, pro který byl natočený. Z hlediska zpracování by nestál za větší zmínku - podprůměrný seriál ae vším všudy, s několika lepšími a horšími díly - nic zvláštního. Nebýt účelu, k jakému byl natočen, tak by již dávno tiše zmizel v propadlišti kinematografických dějin. Dal bych mu tak 40%. Ale - je tady jedno obrovské ALE. Seriál byl vrcholným produktem bolševického sociálního inřenýrství a propagandy, dotažené k dokonalosti. Soudruh Jiří Sequens st. se stal důstojným následovníkem jeho genosse Paula Josepha Goebelse. Pokřivené desinterpretace dějin, prohození rolí good a bad guys, rádobykorektní vysvětlení minulosti prostřednictvím oblíbených herců, kteří se nechutně prostituovali s režimem, detailní popisy reálií, dodávající všemu punc důvěryhodnosti. Komunistické lidské a fízlovské svině představované v rouše beránčím, s buransko-lidovými projevy tak blízkými českému divákovi.

Ukázkovým dílem je "Studna", která předstírá, že je na tehdejší dobu drastickým krimidílem, je ve skutečnosti latentně (a zejména podprahově) o odsouzení části populace, nejásající z okupace v roce 1968. Nechutné.

Hodnocení není jen ryze technický proces, zahrnující "kriteria měření jakosti", ale cosi daleko komplexnějšího - od nepopsatelného dojmu, který v člověku zůstal, přes zasazení do reálií doby vzniku až po vyhodnocení účelu. Nasnadě je srovnání se známým německým filmem Žid ßüss. Po stránce "uměleckého dojmu" a "kvality zpracování" seriál prohrává, po stránce jeho hodnocení z hlediska, jakým splnil účel, dostává 100%. Účel samotný ale dává oněm 100% záporné znaménko. Škoda, že stupnice hodnocení neumožňuje jít pod nulu.

Seriál je odsouzeníhodný a zavrženíhodný, je to oslava zločinců, kteří 40 let týrali a zabíjeli lidi, zdevastovali kdysi vyspělou zemi ekonomicky i morálně... Stejně tak jsou odsouzeníhodní všichni, kteří se na jeho výrobě podíleli.

72 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
72 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 18 lidí
0 %
plakát
Stopařův průvodce po Galaxii
19. července 2009
další názory k seriálu

JEDEN Z VRCHOLŮ SERIÁLOVÉ TVORBY

Hitchhiker's Guide to the Galaxy má zajímavou historii. Kniha vznikla na základě scénáře rozhlasové hry BBC, která je v originále ke stažení zde: http://www.sadena.com/BBC-Radio/H2G2/ (The Hitchhiker's Guide To The Galaxy
By Douglas Adams (R.I.P.) -
Original BBC Radio Broadcast), potom následovalo několik divadelních her a nejznámější (a bezkonkurenčně nejlepší), zpracování ve formě miniserie BBC. Filmové zpracování, které přišlo po po TV miniserii se bohužel nepodařilo - suchý anglický humor, který ve spojení s absurditami dokázal vyplavit endorfiny u většiny diváků, se většinově kamsi vytratil.

Televizní miniserie patří v rámci žánru k tomu nejlepšímu, co kdy bylo natočeno a způsobem zpracování se výrazně vymyká standardní televizní tvorbě.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 7 lidí
90 %
plakát
Duna
19. července 2009
další názory k seriálu

NEZBYTNÉ POROVNÁNÍ

V souvislosti s miniserií se divák nemůže oprostit od srovnání s předchozí adaptací, kterou natočil David Lynch. Miniserie, vytvořená v době prvního Terminátora, nevychází ze srovnání nejlépe - alespoň ne pro náročnějšího diváka. Lynchovo zpracování, přes handicap staršího data vytvoření, přes to, že kvůli stopáži nemůže být tak blízký předloze (ani v director cut), výrazně převyšuje novodobý remake. Depresivní atmosféra (tak charakteristická pro Lynche), podtržená temnými záběry a kostými, hodnými Fellinyho Gilietta a duchové, činí ze sledování zcela ojedinělý zážitek. Na porovnání obou zpracování je jednoznačně vidět rozdíl mezi filmovými a televizně-seriálovými adaptacemi.

Miniserie je více orientována na epiku a zacílena na mainstreamové diváky. To jí ale neubírá na sledovatelnosti, nakonec neúspěch Lynchovy adaptace jasně vypovídá o tom, co požaduje většina dnešních diváků, rozmazlených digitálními efekty, nechápajícících nuance a vychovaných ke sledování rychlých akcí, mezi které se dobře vestřihávají reklamy.

Miniserie Duna a její pokračováni by rozhodně nemělo chybět ve filmotéce žádného fanouška Sci-Fi, zejména proto, že je spolu s pokračováním - Children of Duna - nejrozsáhlejším filmovým přepisem Herbertovy ságy.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
89 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 9 lidí
70 %
plakát
Star Trek: Nová generace
19. července 2009
další názory k seriálu

ST JE JEDNÍM Z PILÍŘŮ SCI-FI

Next Generation tvoří spolu se Deep Space Nine (DS9) a Voyagerem jádro celého Star Treku, které je mezi sebou nejvíce pospojováno nejen po obsahové stránce (ve slova smyslu dějových vazeb), ale i zpracováním a výpravou. Od prvního Star Treku (OS - na dnešní dobu značně archaicky působícího seriálu) a od nejnovějšího natočeného (Enterprise - daleko moderněji a akčněji pojatého) jej dělí značná propast. Pro miliony trekkies ve světě (fany Star Treku) tvoří základní kámen...

Nepřekonatelný Patrik Stewart a jeho role v roli kapitána Pickarda vtiskli seriálu novou, přemýšlivější tvář, která silně ovlivnila tvorbu DS9 a Voyageru. Méně rychlé akce, společenská temata v podtextu, humanita a vysoký mravní standard (konvergující k ideálu) členů posádky, utopistický a líbivý model uspořádání lidské společnosti budoucnosti se směrnicí, fakticky nahrazující zákon i desatero, minimální náboženský akcent, rozšíření tematických okruhů (paralelní světy, časové paradoxy...), lidstvo, které se ve vesmírném kvadrantu pozvolna stává nenásilnou dominantou, velké množství cizích ras a imperií, důstojní a mocní nepřítelé (mezi kterými vynikají Borgové, kteří rozhodně stojí za zmínku: vysoce technologická rasa kyborgizovaných organických bytostí s kolektivním vědomím), asimilující všechny ostatní a disponující technologiemi asimilovaných).

Dostupný vesmír je plný bytostí, které jsou uspořádány v jednotlivých společenských seskupeních, která se jedno od druhého výrazně liší. Každé takové seskupení má charakteristické představitele, vlastní strukturu, filosofii a osud. Napříč jednotlivými říšemi, rasami, federacemi(kam patří i lidstvo), skupinkami a jedinci to vře...

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 10 lidí
70 %
plakát
Torchwood
19. července 2009
další názory k seriálu

PŘÍLIŠ POPLATNÝ DOBĚ

Ne každý spin-off se povede - Torchwood je toho ukázkou. Doctor Who (2005) je geniální seriál, kombinující britský humor a nadsázku s lehkostí a Sci-Fi tematikou.

Torchwood se s Doctorem Who v několika dějových liniích prolíná, ale je zcela jinak laděný. Je daleko akčnější a jakoby vážnější, lehkost se kamsi vytratila. Jediný důvod k jeho sledování vidím ve zkrácení čekání na další řadu Doctora Who.

Nakonec poznámka - že se z mužského osazenstva Torchwoodu postupně klube partička homosexuálů, to je mi proti srsti. Až budou za dalších pár desítek let zrovnoprávněni zoofilové, pedofilové & spol., tak bude jistě módní, aby měl šéfhrdina platonickosexuální vztah se svým psíkem místo podřízeného a několika dalších postav mužského rodu.

Takhle jsem si minulost FACE OF BOA opravdu nepředstavoval.

59 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
56 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 27 lidí
70 %
plakát
Dexter
18. července 2009
další názory k seriálu

NELZE SE ODTRHNOUT, ALE...

Neotřelý nápad, slušně propracované postavy, většinově neslepovaný příběh (na rozdíl od typických seriálových slepenců) - dalo by se napsat ještě mnohé kladné. Nebýt následujících řádků, tak bych dal 80%. ALE: Po shlédnutí 2nd řady mi bylo špatně nikoliv od žaludku, ale od duše. Nevím, jaký jsem podvědomě čekal konec, ale stav, kdy hrdina - psychotický maniak, vraždící dle jeho vlastního mravního kodexu - ustojí všechny počiny a nástrahy okolí za opakovanou cenu lidských životů (bytostí většinově mnohem cennějších), ve mě nevzbudil velké nadšení. Už jsme si zvykli, že se umíme identifikovat s válečným hrdinou (i když není ničím jiným, nežli obyčejným vrahem, vraždícím na základě odpustku jeho vlády nepřátele - tedy bytosti z opačné strany, vybavené týž odpustkem. Letitý brainwashing (po staletí prováděný) nám vnitřně nastavil normy tak, že vraha - idiota se zbraní v ruce - jsme ochotni akceptovat jako "jednoho z nás". Masového vraha tak ZATÍM nevnímáme. Druhá řada Dextera představuje značný posun ve smyslu změny normy, podle které hodnotíme počiny ostatních. Nejsem rigidní křesťan, ani mravokárce, ale snad poprvé při sledování filmu (seriálu) jsem pocítil, že to není správné. V poslední době jsou plné sdělovací prostředky keců o tom, co a jak může negativně ovlivnit mladistvé, dokonce na to existuje paragraf. V naprosté většině případů se jedná o stupidní emotivní reakce nevzdělaných matek a psychologů, připosraných (prosím případného cenzora, aby NEupravil expresivní výraz) z případné odpovědnosti - svému potomkovi jsem nechal volné pole působnosti při výběru toho, co chce sledovat. Hodnocený seriál je ale dalece za hranicí, kdy bych si mohl myslet, že je "bezpečný". Profesionálně dokonale vytvořený VZOR anetického jedince, který úspěšně překonává překážky a nakonec se stává součástí "amerického snu", to je opravdu k zblití. Doslova.

76 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
36 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 25 lidí
60 %
plakát
Království
18. července 2009
další názory k seriálu

NEJGENIÁLNĚJŠÍ SERIÁL, JAKÝ ZNÁM

Riget je zařazený do kategorie Drama/Mysteriózní - to je sice částečně pravda, ale většinově je nezařaditelný - pro některá díla kategorie chybí, nebo je nelze definovat. Ve zpracování lze najít analogii s Lynchovou tvorbou, ale od ní se liší zejména v jisté lehkosti a také v tom, že nenutí diváka hledat odpověď na otázku, "zdali tÍm autor něco myslel" (pokud vůbec). V komentářích jsou často zmínky o depresivních pocitech, ale s tím musím nesouhlasit. Trier nepopisuje depresivní, ale JINÝ svět. Dokonalá kombinace všech použitých výrazových prostředků, která na diváka působí po celou dobu sledování, zanechá v člověku POCIT - DOJEM, který nutí k opakovanému sledování.

Pro ty, kteří Riget neviděli - netřeba se obávat předchozích řádků, seriál má také děj, jde jen o to, co v něm chce (a může) divák vidět - zklamal málokoho. Osobně jej považuji za jednu z nejlepších věcí, jakou jsem kdy viděl. Škoda, že Lars von Trier nenatočil poslední závěrečnou část trilogie - ale snad se dočkáme, nakonec technika může odstranit zdánlivě nepřekonatelnou překážku - úmrtí některých herců.

JE TO JEDEN ZE ZATÍM DVOU, KTERÝM JSEM DAL 100%

Charakteristická melodie z tohoto seriálu mě natolik uchvátila, že jsem ji dlouho používal jako vyzvánění...

Mimochodem mám rozšířený slovník a tak si musím nakonec ulevit slovy Dansk jävlar!

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 9 lidí
100 %
plakát
Válka světů
18. července 2009
další názory k seriálu

ÚROVEŇ

Seriál má značně rozkolísanou úroveň, některé díly nepřesáhnou rámec klišé, ale jiné jsou skutečně excelentní - proto tak relativně vysoké hodnocení. Zpracování je poněkud archaické - seriál působí dojmem, jako by byl natočený v 70`s.

Původně jsem dal hodnocení 70% (byl jsem ovlivněný vzpomínkou na první sledování v době počátků satelitního vysílání - na tuším Pro7 - kaji se), ale seriál jsem před nedávnem shlédl znovu a musím přiznat, že jsem byl značně zklamaný (oproti vzpomínce).

Druhou řadu jsem dosud nesehnal jinak, než na příšerných VHS, či BETA ripech
(první v trochu lepší kvalitě), subs jsou k nesehnání. Každopádně je ale druhá řada lepší, nežli první - je méně schematická a má více nápadů.

Seriál je podstatně koukatelnější, než film - US remake sračka (a ne aby někdo smazal ten expresivní výraz), i než originál z 60`s (50`s?).

67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 3 lidé
50 %
plakát
Hvězdná brána: Hluboký vesmír
18. července 2009
další názory k seriálu

PŘEDČASNÁ HODNOCENÍ

Co je to za nesmysl hodnotit seriál před jeho odvysíláním, v době, kdy ještě není venku ani preair verze???

Kdyby to byl index natěšenosti, tak se přidám k těm 100%, ale v této situaci lze jen napsat - buďte soudní a stáhněte hlasy, než uvidíte alespoň S01E01. (18.7.2009)

Protože mě systém nutí hodnocení vybrat, abych mohl "přidat názor", tak dávám 0% (prozatím).

EDIT: K mé lítosti tak trochu zklamání, příliš mnoho klišé, příliš ladění do soap produkce. Připadá mi, že takto pojatý seriál zapadne v záplavě ostatních - člověk jej zhlédne a druhý den marně loví v paměti, o čem že to vlastně včera bylo. Po SGA jsem čekal důstojnějšího následovníka...

60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
73 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 15 lidí
60 %
12/12
1 ... 6789101112