avatar uživatele

_-0-_

off
JménoAno, jméno mám. Příjmení také.
Věk2024 let
BydlištěEarth
Twitter@****************
Instagram
FacebookZ ksichtoknihy pociťuji nauseu
Poznámka
Ještě bych mohl uvést svůj telefon, rodné číslo, adresu, datum narození, čísla účtů, OP a pasu. V dnešním orwellovském světě bych tak úspěšně dokonal suicidum.
Názory uživatele _-0-_
plakát
Waco
11. června 2018
další názory k seriálu

PONĚKUD NEVYVÁŽENÝ POHLED NA STŘET S FANATIKY

Miniserie vznikla na motivy skutečných událostí (opravdu). Popisuje tragický střet ATF, FBI a Národní gardy s náboženskými fanatiky (Branch Davidians), kombinuje pravdu s fikcí a částečně vychází z průběhu vyšetřování Kongresu US.

Na straně jedné je charizmatický (a relativně sympaticky líčený) vůdce sekty Koresh, empatický jedinec, brilantně zvládající manipulační techniky a brainwashing vůči jeho ovečkám (jejich jednání a následné setrvání v obležení je proto zdánlivě projevem svobodné vůle). Na straně druhé jsou představitelé výkonné moci státu, kteří jednají zaslepeně a nekompromisně z pozice síly.

K prvnímu střetu dojde během zpackané a prozrazené razie, která měla zajistit velké množství zbraní, skladovaných sektou. Výsledkem jsou první oběti. Následuje téměř dvouměsíční obléhání, události nakonec završí tragický střet, kterému přes jeho veškeré snahy nezabrání druhá hlavní postava - zkušený a lidský vyjednavač.

Chybný a necitlivý postup FBI (která případ převzala po prvním střetu) a Národní gardy, nasazení těžké techniky (tanků!) a technik psychologického boje vede k násilné smrti (v některých případech upálení) několika desítek členů sekty, jejího vůdce, dětí a gravidních žen.

Drastické záběry připomínají regulérní válečnou operaci, která je prováděna na hranici rozporu s Ženevskými úmluvami (čl. 3 - konflikt uvnitř státu a úmluvy o ochraně civilistů).

Skutečný průběh událostí a zjištění konkrétních zavinění se nepodaří prokázat, ze strany "dobyvatelů" došlo zjevně k mnoha chybám (slušně řečeno), které ale pro nedostatek důkazů nevedly k určení osobní zodpovědnosti. Mnohé důkazy byly zničeny (nebo záměrně ztraceny?), jedinými odsouzenými byli členové sekty za různé trestné činy, souvisejícími se zbraněmi.

Miniserie postupně graduje až k drastickému střetu, epilog zvyšuje míru znechucení diváka. Z pohledu hereckých výkonů, režie, kamery, propracování jednotlivých postav, nuancí v dialozích a ukázky manipulačních technik nemá chybu. Problémem je ale celkové vyznění, evokace sympatií s vůdcem a členy sekty, akcent na jejich nevinnost.

Stupidní, nelidské a pravděpodobně nezákonnépostupy FBI a dalších složek vedoucí k masakru jsou neomluvitelné, ale to nic nemění na faktu, že náboženští fanatici a potažmo sekty jsou jedním z největších zel současnosti. Popis událostí, který vede k částečnému pochopení a souznění s fanatiky (členy sekty) je sice poměrně inovátorský, ale chybný a zcela nemístný - stejně, jako by tomu bylo u bolševiků, nebo nácků. Proto jsem snížil hodnocení o 20%. Rozhodně ale zklamáni nebudete, jen málo seriálů dosahuje z diváckého hlediska takové úrovně.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
88 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 8 lidí
60 %
plakát
Kořeny
10. června 2018
další názory k seriálu

REMAKE SERIÁLU, NATOČENÉHO NA MOTIVY LITERÁRNÍ PŘEDLOHY - PLAGIÁTU

Předloha se svými téměř 700 stranami je komerčně úspěšným plagiátem knihy Harolda Courlandera "The African" (Alex Haley zaplatil v roce 1978 jako značné mimosoudní vyrovnání USD 650.000,- poté, co byl zažalován a bylo prokázáno, že plagioval minimálně 81 pasáží).

Příběh se tváří jako autentická rodinná historie, ale existuje mnoho nesrovnalostí, které toto tvrzení vyvrací - např. otrok Toby byl vlastněn Wallerovou rodinou 5 let před přivezením Kunta Kintho do Ameriky a zemřel léta před tím, než se Kizzy údajně narodila (o jejím narození neexistují záznamy).

Lidé z Juffure údajně znali bělochy jen z vyprávění, i když v polovině 18. století žili pouhých pár mil od britské základny, domorodá vyprávění o jeho rodu vznikla až poté, co Haley příběh na místě mnohokrát opakoval (tzv. "důkaz kruhem").

Román vyvolal vlnu zájmu o geneologii, ale geneologické studie slušně řečeno zpochybnily rodovou linii tak, jak je v Roots popsána. Zkrátka se jedná o fikci/plagiát, uzpůsobený autorem k dosažení dvou cílů - komerčního úspěchu a pozitivní diskriminace části populace.

Kniha se dočkala několika zpracování (miniserie 1977, Roots: The Next Generation 1979, remake 2016).

Remake z roku 2016 se liší od románu i od původní miniserie. Jak tomu tak již bývá, úroveň zpracování klesá s časem, to poslední je navíc viditelně "modifikováno" na základě společenské objednávky.

První dva díly jsou značně rozvláčné a podsouvají divákovi, že negramotní otroci nepoznamenaní vzděláním, přivezení z Afriky z oblasti s údajně relativně vyspělou kulturou/civilizací, disponují postoji současného člověka, které do něj jako imprint vložila aktuální společnost/kultura/vzdělání. Zkrátka nevzdělaný otrok převyšuje intelektuálně i mravně zlé "bělásky". Když jsme u toho, tak černobílé vidění prakticky všech postav na základě rasy (černí jsou lidští, mravní a laskaví, spolehliví, zato bílí jsou ukázkovým lidským odpadem) sice možná vyhovuje politicko-korektním požadavkům současných USA, ale nezbytně znechutí myslícího diváka. Pro dosažení většího kontrastu a zvýšení věrohodnosti jsou zařazeny brutální scény a megatuny patosu - zkrátka takový normální soudobý americký brainwashing.

Další díly jsou ještě obtížněji sledovatelné, nejen pro neustále narůstající zdlouhavost a zcela zbytečné vsuvky" mysticko-umělecké" komunikace s předky v Africe, ale také pro až nepochopitelné skoky v čase, které de facto likvidují kontinuitu postav/děje, třešničkou na dortu je patetický (a téměř komický) závěr. Kromě toho absentují výrazné postavy, které by divákovi alespoň trochu zpříjemnily nudu.

Pokud Vás tema oslovuje, tak si raději přečtěte román Harolda Courlandera (de facto skutečnou předlohu) a ne plagiát , nebo se podívejte na miniserii z roku 1977. Neprohloupíte.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 6 lidí
40 %
plakát
Řeka
9. června 2018
další názory k seriálu

ABSENCE STEADICAMU HOROROVOU ATMOSFÉRU NEVYTVOŘÍ

Použití "roztřesené kamery" má zvýšit dramatický dojem a podtrhnout pocit, že byla situace reálná - natočená kameramanem tak, jak se skutečně odehrála. Pokud ovšem takové záběry (s přidanými obrovskými záškuby kamerou, které by nepředvedl ani epileptik) tvoří nezanedbatelný úsek sestřihaného materiálu a další podstatná část je tvořena nekvalitními záběry z jakoby CCTV kamerového systému (neuvěřitelně hypertrofovaného počtem kamer :-), tak se tento výrazový prostředek zcela mine účinkem.

Horror, duchařina, mystery a pod. vyžadují perfektní scénář a zkušenost tvůrce, pokud absentují, tak to nezachrání ani úžasné exotické exteriery (překvapivě často připomínající záběry z botanické zahrady), lekačky a problematické použití kamery. Vykradení nápadů z jiných hororů a jejich splácání dohromady, neschopnost logického uvažování postav, tisícekrát provařená klišé - to vše vytvořilo vytvořilo nekonzistentní, předvídatelný a nudný celek.

Za zvláštní zmínku stojí dialogy, které působí dojmem, že je stvořila nedokonalá umělá inteligence, nebo scénáristický nedouk.

Rádoby otevřený konec byl neplánovaný, je nepochybně pouhým ukončením první řady, jejiž pokračování by bylo nad sílu diváků, a proto se nekonalo.

Mám moc rád dílka tohoto typu, ale musí je vytvořít tým, který to umí. Tým Michaela Greena to neuměl.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 6 lidí
40 %
plakát
Z onoho světa
8. června 2018
další názory k seriálu

TEENSERIÁLOVÁ NUDA POHŘBILA DOBRÝ NÁPAD

I HBO občas kupodivu natočí neskutečnou srajdu - jeden z mnoha teenseriálů, které když dokážete dosledovat (pochybuji), tak ve Vás nezanechá naprosto žádný dojem kromě vzteku a žalu nad tím, jak se dá promrhat poměrně dobrý nápad.

Děj začne degradovat již během pilotu (jehož začátek nadchne), což je trend, který vydrží do konce první serie. Přímo zázračně působí druhá serie, jejíž úroveň dokáže klesat do oblasti záporných hodnot :-(

Herecké výkony jsou vcelku mizerné, protagonista a další postavy jsou poměrně nesympatické, triky mizerné - seriál svým charakterem nezapře, že je točený v US pro tamní pubescenty. Akcentované náboženské prvky (jako běžná součást života), nezbytný lesbický "manželský pár", obvyklá demonstrace životní úrovně (v US patrně prakticky nežije chudina) a neuvěřitelně stupidní (většinově nadbytečné) dialogy - i to diváka nepotěší.

Obývám se, že odfláklý a často nelogický scénář odradí i cílovou teen skupinu.

Pokud je Vám více než 14 let a čekáte alespoň trochu pozorovatelné Sci-fi/misteriozní dílko, tak budete trpce zklamáni.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 9 lidí
40 %
plakát
Teror
7. června 2018
další názory k seriálu

640 STRAN VTĚSNANÝCH DO 450 MINUT

Natočení Simmonsova historického románu formou 7+1/2 hodinového filmu (kterým seriál bezesporu je) se povedlo. Pokud nejste čtenáři a vyznáváte pohyblivé obrázky, pokud chcete vidět něco s chvílemi tak hustou atmosférou, že by se dala krájet, pokud se chcete podívat, kam mohou zahnat člověka mezní/fatální situace a beznaděj, potom nebudete zklamáni. Děj je okořeněný mysteriózními prvky, které mají původ v legendách domorodého obyvatelstva.

To vše je podtrženo kontrastem londýnských flashbacků (a projevů postav) s jejich rolí na severu - během dlouhých let strávených v prostředí mrazu, tmy, šera, nudy, vánic, ohrožení agresivní kreaturou, na pustých místech zcela nevhodných pro život.

Nedostatek potravy, otrava těžkým kovem, halucinace, vzpoura (v prostředí rules krutopřísného britského námořnictva) a v neposlední řadě kanibalizmus - většina z toho jsou důsledky existenčních tlaků, které u většiny postav deformují měřítka hodnot a morální imperativy.

Seriálu by slušela minimálně dvojnásobná stopáž.

Román je ovšem jako téměř vždy "zcela jinde". Nutné scénáristické zjednodušení seriálu (psychologických profilů jednotlivých postav, zmírnění až vynechání excesů a sexuálních scén, dávkování gradace, zmírnění depresivity) se bohužel týká i závěru, který je nejen pozměněný, ale hlavně oproti románu nepodává uspokojivé vysvětlení toho, co se stalo.

Čtenář tohoto žánru bude nadšený, divák nebude zklamaný. Rozhodně si ale vyberte, jestli číst, nebo sledovat. Obojí nedoporučuji ani s větším časovým odstupem.

EDIT: Druhá řada nemá (nejen dějově) nic společného s první. Stejně, jako první řada dokonale vystihuje dobu a atmosféru, ale na rozdíl od první řady je rozvláčná (stačila by polovina dílů), málo tajuplná (v hlavní roli záporáka je klasický japonský démon), ke konci příliš vztahově-rodinná), obsahuje logické chyby a není tak depresivně působivá, jako první řada.

Hodnocení nesnižuji jen kvůli S01, která je přes nedostatky oproti předloze na zcela jiné - vyšší - kvalitativní úrovni.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 8 lidí
70 %
plakát
Ztraceni ve vesmíru
5. června 2018
další názory k seriálu

KRÁSNÝ OBAL, SKRÝVAJÍCÍ EXKREMENT

Remake stejnojmenného seriálu z roku 1965 a filmu z roku 1998. Aktuální seriál (LIS) je více než "důstojným" následovníkem hloupoučkých předloh - mizerný scénář, často postrádající stopy elementární logiky, zato ale přeplněný rodinnou problematikou, černo-bílými psychoprofily postav, meteorologickými událostmi nahrazujícími děj a v neposlední řadě chabými hereckými výkony.

Dechberoucí (než si zvyknete) vizuál, který nezapře mimořádně velký rozpočet to nezachrání. Krásné Sci-Fi obrázky (bez přehánění) jsou chabou náplastí na zraněnou duši milovníka Sci-fi.

Cílovou skupinou mají údajně být teens a mladší. Seriál ale ani tady neplní svou roli - teens odradí stupidita děje stejně, jako adolescenty a dospělé. U prepubescentů je to ještě horší - pokud jim budete pouštět seriály tohoto typu, tak se již nikdy nebudou dívat na klasiku typu Star Trek TOS, NG a pod., které mají vizuály poplatné době jejich vzniku - od kartonových kulist typu ST TOS po animované sekvence v ST NG.

Zmíněné staré seriály (na rozdíl od plytkých slátanin typu LIS) se v současnosti de facto staly možnou kvalitní plnohodnotnou náhradou některých typů "rodinných seriálů" (pro inteligentnější část populace) - jsou schopné současně oslovit několik generací, zpravidla disponují daleko kvalitnějšími scénáři a ukazují různá morální dilemata a jejich řešení (které se těm mladším při troše štěstí zapíší do kebulí jako vzorce). Navíc značně rozšiřují slovní zásobu a znalosti astrofyziky. No, a k tomu všemu jejich sledování přináší radost :-) Mám to opozorováno na 9 leté dcerce, která mě opakovaně nutí zastavovat přehrávání a vysvětlovat - přitom ji to stále baví, ST dokonce výrazně upřednostňuje před dětskými animáky - sledování je za odměnu :-)

Co nemohu opomenout, je grafické zpracování robota - tak dokonalá animace se málokdy vidí (jen proto jsem dal hodnocení 40% a ne nižší, jak by si seriál zasloužil) - určitě si najděte alespoň jeden záběr, kde se vyskytuje a potom směle použijte klávesu Del - o nic dalšího nepřijdete.

EDIT: Míra nesledovatelnosti a množství/délka tupých vycpávkových dialogů roste k naprosté nesnesitelnosti v S03, hodnocení jsem snížil na 40%.

83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 12 lidí
40 %
plakát
Mamon
4. srpna 2017
další názory k seriálu

REMAKE SE SVOU "KVALITOU" NEZAPŘE

Možná zapůsobí na zahraniční diváky kolorit východoevropského slovanského a k tomu relativně starobylého města (stejně, jako na nás Evropany umí působit až mysteriozní atmosféra asijských měst), ale to na Čechy (pokud se nejedná o zatvrzelé nacionalisty) fungovat nemůže. Neokoukané tváře z východu také diváky ze světa jistě potěší...

Z původní atmosféry a stylu norské miniserie Mammon ale nezbylo prakticky nic, jen snad to zavádějící sousloví "adaptace severského seriálu", které může nezkušeného diváka zmást.

Samotný příběh, který popisuje velkou fiktivní privatizační kauzu (resp. tunel) a její následky do současnosti, je do značné míry nelogický, zmatečný a nepravděpodobný, navíc jej ničí občasná predikovatelnost děje, nudné pasáže a nepříliš povedené herecké výkony. Minitriáda počesku ve formě Bratrstva kočičí pracky, vzájemné vazby jejích členů, motivy a nelogičnost (nepragmatičnost) velkých zločineckých mozků je jen smutným důsledkem nezvládnuté práce scénáristů.

Pokud bychom se měli na tento seriál HBO dívat jako na český, tak ano, je bohužel nadprůměrný, ale to nevypovídá nic dobrého o kvalitě Mamonu, nýbrž o nekvalitě toho, co české televize produkují. Dívat se na to dá, pokud nebudete očekávat obvyklou kvalitu HBO.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 4 lidé
50 %
plakát
Charlie Jade
4. srpna 2017
další názory k seriálu

NESPRAVEDLIVĚ OPOMÍJENÝ SERIÁL

Skvěle zpracované tema paralelních vesmírů (pěti, nikoliv třech, jak je na některých WEBech uváděno těmi, kteří nesledovali do konce), s jednotnou dějovou linií (s výjimkou několika dílů). K tomu mix vizí, retrospektiv a zejména odlišných sociálních modelů alpha, beta a gama verze.

Pro mainstreamového diváka je poněkud složitější na pochopení :-)

Velká škoda, že je Charlie Jade prakticky neznámý, protže je to seriál, který přes zjevně nízké náklady v mnohém překračuje úroveň kultovních Sci-Fi seriálů typu Stargate, nebo Star Trek.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 5 lidí
70 %
plakát
Jedna noc
6. května 2017
další názory k seriálu

V NESPRÁVNÝ ČAS NA NESPRÁVNÉM MÍSTĚ

Řetězec běžných událostí Vás zavede na místo, kde byste jinak vůbec nebyli, nebo byli o pár minut dříve, či později. Jenže Vy tam v nesprávnou chvíli jste a od toho okamžiku se začnou odvíjet události, které otočí Váš život vzhůru nohama a mají fatální následky nejen pro následující dobu, ale ve svých důsledcích poznamenají celý Váš další život.

Není to seriál v pravém slova smyslu, ale regulérní kvalitní sedmihodinový film.

HBO dostálo své pověsti. Skvělé herecké výkony, neodfláknutá kamera a kvalitní režie vykreslily realistický děj, který Vás přitluče ke screenu. Velmi latentně dávkovaný patos, desítky detailů dokreslujících depresivní atmosféru, brutální záběry pouze v nutné míře, spousta pochopitelných lidských reakcí a reálií (některých přímo nechutných) ve spojení s nečernobíle vyprofilovanými charaktery postav (a jejich formováním pod tlakem) jsou jednoznačně spolu s vlastní epikou rovnocennou nosnou osou seriálu.

Samostatnou kapitolou jsou scény, věnované pobytu ve věznici - trochu připomínají seriál OZ.

I závěr se povedl - konec je sice dobrý, ale klasický "hepáč" to rozhodně není. Zůstává hodně trpkosti a navíc si pozorný divák uvědomí, že vlastně (stejně jako hrdina) nezná odpověď na tu nejzákladnější otázku, že je to vlasně otevřený konec.

Doporučuji všem nemainstreamovým divákům.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
86 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 7 lidí
80 %
plakát
Poslové
1. ledna 2017
další názory k seriálu

KŘESŤANSKÁ NALEJVÁRNA PAR EXCELLENCE

Na zemi spadne meteorit a místo, aby z něj vylezli mzáci, tak z něj vyleze Lucifer. No a proti němu postaví scénárista (pardon, křesťanský pánbíček) skupinku jedinců se zvláštními schopnostmi(jak neotřelé), kterou - aby i idiot neznalý katechismu pochopil - vybaví křídly, viditelnými jen v zrcadle.

Nastává klasický "boj dobra a zla", splácaný z tisíckrát provařených klišé. Polodebilní zápletky se střídají se zápletkami zcela debilními a nasládlý pach soap opery je okořeněný zápachem ďábelské síry. Nejhorší je úmorné a vyčpělé protahování od poloviny serie, vyvrcholené závěrem, který by rozesmál i mentálně handicapovaného (evropského) jedince.

Smutné je, že takovéto náboženské nalejvárny vymývají mozky prostředím předpřipraveným nablblým americkým teens (za takovýmto zpracováním musí být zákonitě nějaká forma společenské objednávky a přesvědčení o tom, že se alespoň část populace bude dívat).

Postupná výchova k bigotnímu křesťanství (m.j. mediálními vzory) vytváří z Ameriky step by step zemi, která je čím dál, tím více "důstojným" protipólem muslimských zemí.

To není žádná legrace, jde o trend a nevyhnutelný budoucí střet zaslepených (nábožensky zblblých) civilisací, vedený ve jménu různých, nebo dokonce stejných božstev. Kromě vyřešení populační krize bude výsledkem přinejmenším částečný návrat do intelektuálního středověku.

Tak honem, pomodlit a spát!

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
88 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 8 lidí
40 %