emJey (Miloš Janů)
Jméno | emJey (Miloš Janů) | |
Věk | 31 let — narozeniny slaví za 134 dní (Blíženci) | |
Bydliště | kousek za Prahou | |
@emJey1993 | ||
— | ||
www.facebook.com/milajanu | ||
Poznámka | — |
Rivalové a skandální život britských zbohatlíků
Poznejte bouřlivý život anglické smetánky, kde se žádné tajemství neutají. Seriálová adaptace slavného románu Jilly Cooper má skvostné obsazení v čele s Davidem Tennantem.
Irská megahvězda Declan O´Hara přijel i se svou ženou a dětmi do Rutshire na pozvání lorda Baddinghama, ředitele nezávislé televize Corinium. Brzy ale zjistí, že byl oklamán, jen proto, že se lord Baddingham snaží udržet licenci, a navíc se mu o program stará krásná Cameron Cooková, kterou nenávidí. O´Haru i jeho rodinu čekají v Rutshiru samé nepříjemnosti, a přitom jsou jen figurkami ve hře o moc dvou ambiciózních mužů.
Osmidílná minisérie Rivalové vychází ze stejnojmenného bestselleru Jilly Cooper, odehrávajícího se v 80. letech minulého století.
Příběh sleduje dlouhodobou rivalitu mezi bývalým olympionikem Rupertem Campbellem-Blackem a jeho sousedem lordem Tonym Baddinghamem. Jejich neshody začnou postupně eskalovat natolik, že ovlivní i budoucnost mediálního impéria Corinium. Zkoumají se zde třídní privilegia a život ve vysoké společnosti, který je plný skandálů, sexu, romantických zápletek a boje o nadvládu.
Největší britské talenty
Jestli vás nezlákal popis děje řezavého dramatu, tak vás určitě přesvědčí ostrovní hvězdné obsazení. Seriál je totiž opulentní přehlídkou největších jmen britské televize. Nejznámějším z nich bude David Tennant (lord Baddingham), známý jako 10. Doctor Who, ale i jako ďábel z Dobrých znamení. Jeho rivala hraje Alex Hassel z The Boys. Ve vedlejších rolích se představí Aidan Turner (O´Hara), Victoria Smurfit (paní O´Hara), Bella Maclean (Taggie), Catriona Chandler (Caitlin), Danny Dyer (Freddie) a další. A zapomeňte na uhlazenost Panství Downton. Novodobá "šlechta" nemá skrupule, morálku ani soucit.
0 % s názorem souhlasí
vyjádřil se 1 člověk
La Máquina... aneb poslední zápas
Dva muži, jeden ring. A porážka, po které boxer Esteban přemýšlí, zda nenastal čas pověsit rukavice na skobu.
Šestidílné minisérii La Máquina není věnována přespřílišná pozornost. Chyba! Má potenciál stát se streamovacím překvapením. Nabízí hned trojici nejlepších současných mexických herců.
Z pera dramatika a scenáristy Marca Ramireze (Sons of Anarchy, Daredevil) pochází příběh stárnoucího boxera Estebana (Gael García Bernal) a jeho horlivého, na botoxu závislého agenta Andyho (Diego Luna), který svému svěřenci po jedné velké porážce domluvil ještě jedno, finální utkání v ringu. Poslední šanci se předvést a vykoupit.
Oproti standardním sportovním klišé o sportovci uzavírajícím barvitou kariéru se však situace notně zvrtne. K Estebanovi a Andymu totiž míří výhružné zprávy z podsvětí. Esteban musí i v tomto zápase prohrát, nebo oba přátele a jejich okolí čekají nepříjemné chvíle.
Kámoši jak hrom
Přestože jsou Gael García Bernal a Diego Luna skvělými přáteli už přes dvě dekády (jejich vztah formoval výborný snímek Mexická jízda od Alfonsa Cuaróna), a dokonce spolu založili produkční společnost La Corriente del Golfo, mnoho příležitostí zahrát si bok po boku neměli.
Zatímco Lunova cesta vedla více západním, hollywoodským směrem, Bernal se mnohem častěji spojoval s evropskými tvůrci jako Almódovar nebo Michel Gondry. La Máquina je jejich čtvrtou spoluprací (a první za více než 10 let), ve které mohou znovu předvést výjimečnou chemii, kterou spolu před kamerou mají. Mnohem více než třešničkou na dortu pak představuje famózní herečka a zpěvačka Eiza González. Velká trojice, velká podívaná.
0 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 0 lidí
Někdo, někde a naposledy do Kansasu
Nemusíme být všichni dokonale krásní a chytří. Občas jen stačí dělat lepší život ostatním. Báječná Bridget Everett přichází potřetí a zároveň se loučí.
Tenhle seriál je vážně drahokam a bude ho škoda. Ale nenadělám nic. Do zapadákova jménem Manhattan, který leží uprostřed Kansasu a rozhodně nemá nic společného s mrakodrapy, se ve společnosti báječné komičky Bridget Everett nyní vydám skutečně naposledy. Naposledy budu moci okusit nevšední obyčejnost tělnaté, prostořeké a neotesané lidové žínky ve věku 40+, která by si mohla stýskat na osud, ale radši proti nepřízni všeho bojuje zpěvem a s pomocí značně osobitých přátel. A na tomhle jejím životu by se nemělo nic změnit ani teď, třebaže bude Sam muset nejdřív konečně rozdýchat velkou životní ránu.
Vše je na nejlepší cestě
Krize středního věku přišla na hlavní hrdinku poté, co umřela její sestra Holly. I to vlastně dovedlo Sam v jednom z nejlidštějších a nejupřímnějších televizních počinů za poslední roky zpátky domů, do náruče zcela nefunkční středostavovské rodiny.
I nadále matka pije, i nadále je druhá sestra bigotní katolička, jenže s tím se pohodářská Sam již naučila bojovat. Už zná sama sebe, stejně tak už pochopila svéráznou domovskou komunitu a díky Joelovi, Fredovi Rocco a dalším lidem, kteří odmítají být outsidery, konečně našla svoje místo na světě. Což neznamená, že občas ještě nezapochybuje. Možná i slzičky budou, třebaže na ně Sam úplně neužije. Ale je to na dobré cestě za štěstím.
Já jí rozhodně budu mávat, protože chvilky strávené s touhle nenápadnou seriálovou perlou patřily mezi ty nejkrásnější.
0 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 0 lidí
The Franchise - Sam Mendes kontra superhrdinové
"Žertovná odpověď na otázku, s čím vším se musí potýkat filmařský štáb natáčející příběhy komiksových gerojů."
Možná už je éra superhrdinského bijáku za námi, ale nikdo jí nemůže upřít velmi solidní a dlouhou životnost. Nyní se však nacházíme spíš v době sarkastických šťouchanců do tohoto pomíjejícího trendu, zatímco vážně myšlené adaptace komiksových klasik sklízejí spíš bídu. Pět minut ticha za Vránu. Nový seriál ale každopádně ukazuje hrdiny, o nichž se dosud nemluvilo: tvůrce takových bijáků, kteří jsou již unaveni svou prací na obrovském fiktivním vesmíru a snaží se ukázat skrytá tajemství superhrdinského průmyslu. Nemějte strach, nejde o srdceryvné drama. Tady vládne humor. A jedna režisérská superhvězda.
Režisér Bonda za kormidlem
Je jenom pár vyvolených, jimž se do rukou dostal agent 007, a to dokonce opakovaně. Jedním ze šťastlivců se stal Sam Mendes, klasik a držitel Oscara za Americkou krásu a Zlatého glóbu za 1917. Jestli má někdo právo "moralizovat" o svém oboru, je to on. A na nadlidské schopnosti si rozhodně nepotrpí. I proto je hlavním motorem jeho nového projektu jízlivá touha ukázat, kam to na chvostu spotřebních blockbusterů dopracovala celá dnešní kinematografie. Vtipné hlášky a situace na sebe nenechají dlouho čekat, tudíž jsou diváci (znalci i neznalci daného žánru) rychle zaháčkováni.
Sympatickému hereckému obsazení (objeví se i Daniel Brühl!) se navíc podařilo krásně zaplout do nastoleného narativního stylu. Ačkoliv potutelný humor nemusí sednout každému, na originalitu daného nápadu a do něj zamaskovanou poklonu filmařskému řemeslu by ale mohl slyšet skoro každý.
A přesto doufám, že se nejedná o poslední hřebíky do rakví MCU a DC Comics. Přece jen by tu bez těch povlávajících pláštěnek bylo trochu smutno.
0 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 0 lidí
Advokát v podání idealistického právníka
Obhájce Mickey Haller si bude muset již potřetí potykat s dalším případem, tentokráte až nepříjemně osobním.
Před dvěma lety představil streamovací gigant seriálovou novinku pojednávající o muži, který svou juristickou činnost vykonává z nablýskaného vozu Lincoln Continental. Bestsellerový knižní hit Michaela Connellyho, detailně popisující americký právní systém a soudní mašinérii, si doslova říkal o zpracování. A nyní stojíme na prahu třetí sezony. Zdrojový materiál však není adaptován ve stejném pořadí, a fanoušci tudíž mohou očekávat knihu pátou s podtitulem "Bohové viny". A s čím si bude muset hlavní sympatický hrdina s tváří Manuela Garcii-Rulfa poradit v další náloži epizod?
Vražda staré známé
Nová kauza znamená čerstvou oběť, kterou se v tomto případě stala prostitutka Gloria Daytonová. Ačkoliv si advokát za volantem Mickey Haller myslel, že se mu v minulosti podařilo vyrovnat kurz její životní plavby, návrat ke starým (ne)pořádkům a následná smrt jsou příčinou nemalého množství žalu a otázek. Hrůzný čin byl připsán "digitálnímu pasákovi" Andre La Cossemu a... je to on, kdo se stává klientem šokovaného právníka. Na řadu tak přichází komplikovaný případ, který uhlazenému elegánovi přinese nelehké spaní.
Sžírající pocit neklidu vyplývající z promarněného života bývalé klientky jej doprovází na každém kroku, tudíž musí záležitost vyřešit pro dobro obžalovaného i své vlastní. A bohové viny v podání poroty netrpělivě čekají na to, až do Hallerovy situace vnesou potřebnou naději či ho navždy zničí.
Jen škoda, že se nikdy nedovíme, co by na to řekl Harry Bosch, taktéž pocházející z Connellyho pera. Ač je to advokátův nevlastní bratr, práva na něj byla zakoupena Amazonem, takže na tolik vyhlížený crossover si musíme nechat zajít chuť.
0 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 0 lidí
Yellowstone á la Netflix
Neo-westernové drama
Máloco umí otřást rodinou tak znamenitě jako dědické řízení. Obzvlášť jde-li o majetek, na který si brousí zuby kdekdo - nejbližší, ti vzdálenější nebo třeba podsvětí. Seznamte se s rodinou Lawsonů v novém seriálu přezdívaném "australský Yellowstone".
Málokterý žánr nebo subžánr je tak často skloňovaný hned vedle jména jednoho jediného tvůrce, jako je tomu v případě páru neo-western a Taylor Sheridan.
Sheridan do první hollywoodské ligy prorazil scénářem ke snímku Sicario, brzy nato ukázal i svoje režisérské vlohy ve Wind River, filmu, který si rovněž napsal. Záhy objevil potenciál, který jeho charakteristickému typu vyprávění umožňuje formát televizních seriálů nebo minisérií - a vytvořil "yellowstoneverse", vesmír tvrdých mužů a žen, dodržujících nepsaná pravidla a etiku starých časů. A právě vlajková loď tohoto seriálového uskupení, veleúspěšný Yellowstone (jemuž dotváří historické pozadí seriály 1883 a 1923), je považován za inspiraci nového, očekávaného, a hlavně australského zápisu do netflixovské programové nabídky - seriálu Territory.
Půjčit si to dobré
Základní zápletka Yellowstone je natolik univerzální, že může fungovat kdykoliv a vlastně i kdekoliv. Velká, velmi bohatá rodina v rozkladu, jejíž členové se vzájemně přečůrávají v dramatické dynastické hře o vysoké miliony dolarů? Podobné schéma funguje na farmě, v mediálním impériu, na burze a bude fungovat i u protinožců.
Právě nejodlehlejší končiny nejodlehlejšího kontinentu poskytly půvabné kulisy nové rodinné přetahované, která má všechno, co je třeba k úspěchu: skvělé herecké obsazení a skvělý tým scenáristů a režisérů. A aby toho nebylo málo, také disponuje uhrančivým a poměrně neokoukaným prostředím jako stvořeným pro velké záběry. Filmové štáby totiž okupovaly převážně jižní Austrálii a takzvané Severní teritorium, přičemž obojí patří mezi nejosamělejší místa planety, nepočítáme-li oba póly. V malebné kráse některých záběrů pak mohou znalci rudého kontinentu odhalit také národní park Kakadu, zapsaný v seznamu UNESCO.
"Na místech, kde je povoleno veřejně nosit zbraně, má vyjednávání vždycky o něco zajímavější atmosféru."
Navštivte rezidenci Lawsonů
Svůj domov našla fiktivní rodina Lawsonů v ranči Marianne Station, natočeném na skutečném místě" Tipperary Station, ohromném statku umístěném v severních cípech australského kontinentu. Tento ranč přitom poskytl také útočiště hercům a štábu, který pro co největší věrohodnost použil i lokální stáda krav. Těch se v úchvatných záběrech sejde i na celé tisícovky.
Král pouště
Napínavá zápletka Teritoria se soustředí kolem Marianne Station, největšího (a fiktivního) statku s dobytkem v Austrálii, potažmo na světě. Ten vybudovala a doposud vlastní rodina Lawsonů. Peripetie začínají ve chvíli, kdy zemře patriarcha klanu - a přitom nebyl určen jeho nástupce. Kdo se tedy stane novým králem či královnou pouště? (Mimochodem právě "Král pouště" byl původně zvažovaný název seriálu...) V boji o vládu nad hovězím královstvím se utkají hlavní postavy - Emily, Graham, Colin, Susie a Marshall. A prosté ostré lokty budou představovat tu nejmírumilovnější metodu prostředků posvěcených účelem. Obzvlášť, když jsou ve hře také všichni okolní žraloci, kteří ucítili krev zdánlivě slábnoucího rodu Lawsonů: konkurenční baroni dobytkářské sféry, ale zároveň i těžaři, oplývající prostředky, o kterých se honákům ani nezdá. K tomu gangsteři, původní obyvatelé... Každý z nich lační po svém kousku koláče a tahle země rozhodně nebude pro všechny dostatečně velká.
Boj o půdu
Seriál vytvořený Timothym Leem a Benem Davisem se zaměřuje na stejnou zápletku jako pražský developerský trh: boj o půdu. Počátky jejího rozpracování jsou datovány do období společných kreativních procházek za časů COVIDu. Pro tuzemské diváky půjde o premiéru těchto tvůrců - filmografie obou pánů byla doposud spíše lokálního původu. Sympatická je ovšem jejich snaha obsadit epickou podívanou v první řadě australským hereckým ansámblem. Vlajkonoškou ve výčtu herců s roztomilým přízvukem bude především krásná a neuvěřitelně talentovaná Anna Torv, kterou jsme mohli vidět v seriálech jako Mindhunter: Lovci myšlenek, Hranice nemožného nebo The Last of Us. Po jejím boku pak cválají Michael Dorman (Neviditelný, For All Mankind) nebo Sam Corlett (Vikingové: Valhalla). To je obsazení, které dostalo šanci vytvořit další opulentní rodinnou ságu ve flanelových košilích.
"Neprodat. Nikdy. Nemusíte být Kevin Costner, abyste věděli, že pouto mezi rodinou a hlínou je posvátné."
Pořadný kus země
Třebaže Marianne Station nenajdete na mapě, stojí na skutečných základech. Předlohou tohoto monstrózního hospodařství se stal mimo jiné i ranč Anna Creek Station, který je v reálu větší než New Jersey. Anebo pro nás Evropany, vešlo by se do něj celé Slovinsko.
Australská krajina možná není jak ze žurnálu jako montanské pláně, ale má neoddiskutovatelně ohromující kouzlo. Kouzlo drsné, nesmlouvavé přírody, která nikdy nikomu neodpouští.
100 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 2 lidé
Drákula: Legenda jak ji neznáte
Jindřích VIII. Tudor je mrtev, jeho seriálový představitel nikoli. A přesto bude nyní hrát tvora, který má k smrti zatraceně blízko. V seriálové variaci na klasické hororové téma jej čeká pití cizí krve.
Drákula. Zubatý Nikola Tesla
Seriálový rok 2014 se vinul dopředu avizovaným ukončením True Blood: Pravé krve. Stal se tak trochu i koncem jedné televizní éry. Upíří mánie, kterou rozpoutaly filmová série Underworld a další snímky, postupně vyprchává a blíží se ke svému konci i na obrazovkách. Děti noci už se zkrátka tak trochu okoukaly, a pokud nepřijde nějaký nový spásný fenomén, zase se na pár let vrátí do svých televizních a filmových rakví. A kdo ví, možná bude onou krví do žil vampýrských seriálů a snímků nová série The Strain, kterou momentálně vyrábí již třetím rokem populární hellboyovský režisér Guillermo del Toro. Anebo taky nebude.
Jedno je ale už dnes jisté. Seriál stanice NBC, Drákula, který nabídla českým divákům Prima Cool, se spasitelem televizních upířích tesáků nakonec nestal. A to i přes fakt, že jeho ambice byly značné. Tak velké, že do role knížete temnot a nejznámějších upírů zde byl dokonce povolán uhrančivý Jonathan Rhys Meyers, superhvězda seriálu Tudorovci. Přesto to však nestačilo na víc než deset epizod, ve kterých se budou milovníci původní knižní předlohy Brama Stokera patrně hlavně ztrácet. Vlad Napichovač, děsivý rumunský kníže a ničitel saracénů, zde totiž doznal několika poměrně radikálních změn v životopise.
Vynálezce ze záhrobí
Přitom ne že by sám hrabě v tomto seriálu nebyl fešák. Meyersovu chlapáckému charismatu lze asi jen těžko něco vyčítat. Šestatřicetiletému irskému herci pořád stačí mrknout okem, aby omdlévaly první řady, a to i v případě, že se zrovna někomu zakusuje do krční tepny. Navíc se celý seriál odehrává ve viktoriánském Londýně, což je samo o sobě vždycky tahák. Jenže na ději už je tak trochu poznat, že tento seriál z větší části produkovalo zámoří, a chvílemi se ze všech těch novinek až točí hlava.
Tak například hlavní hrdina je zde vlastně z poloviny Američan. Anebo se za něj alespoň vydává, a proto si nechává říkat Alexander Grayson. Na druhé straně je to ale pořád upír – a to se počítá. Zároveň je ovšem taky trochu geniální vynálezce, nemálo podobný Nikolovi Teslovi, který by rád dal elektrickou energii všem a pokud možno zadarmo. Mimochodem jeho pravá ruka, pan Renfield, není rezident ústavu pro choromyslné, nýbrž normální inteligentní člověk a k tomu černoch.
A co na to Abraham Van Helsing, nejslavnější lovec nebezpečných krev sajících predátorů, kterému zde propůjčil svůj šarm německý herec Thomas Kretschmann? Zatímco kdekoli jinde by hlavně ostřil kůly a sklízel česnek, v tomto seriálu je to právě on, kdo nakonec dostává Drákulu z jeho hrobního vězení. Ovšem má to dobrý důvod. Tito dva nesourodí soupeři mají totiž společného nepřítele – starobylý Řád draka, který se již po staletí snaží uchvátit moc nad světem. Třeba i za pomoci jasnovidců a germánských elitních lovců. Pochopitelně musí dojít i na lásku, protože ulicemi Londýna prochází také ambiciózní mladá lékařka Mina Murrayová, nastávající kurážného novináře Jonathana Harkera.
Prostě na každý ždibec originálu v tomto seriálu připadá věrtel nových a značně neotřelých pohledů, mísících v sobě akci, romantiku, dobrodružství, historii a občas i něco málo z hororu. A protože se na podobě Drákuly poradensky podílel také Daniel Knauf, tvůrce legendárního mysteriózního seriálu Carnivále, nechybějí mu ani hutná atmosféra a spousty ponurých zákoutí. Ostatně Drákula se také odehrává v podstatě celý v noci, jak se na podobnou podívanou sluší a patří. Jak to ale nakonec dopadne s vyceněnými tesáky pána noci, to už se bohužel nedozvíme. Zakousnout se ale rozhodně umějí.
50 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 4 lidé
Lovci zločinců: Vidí všechno a všechny
Pád Světového obchodního centra změnil svět. A rozhodně změnil práci tajných služeb. Co kdyby ale kdosi dokázal využívat nejnovější špionské postupy ve jménu vlastní agendy? Třeba i ve jménu dobra, ať už to znamená cokoli?
Christophera Nolana, britského režiséra Temného rytíře či Počátku, zná celý kinematografický svět. Aby ne, jedná se o jednoho z nejúspěšnějších filmařů nového tisíciletí. Ovšem o existenci jeho bratra, Jonathana Nolana, ví jen málokdo, třebaže ten se na úspěchu svého staršího sourozence značně podílel coby spolu scénárista hned několika jeho hitů. Kromě nového Batmana pomáhal stvořit příběh například kouzelnického Dokonalého triku a v rodinné kuchyni Nolanových vznikl i Interstellar, dobrodružné sci-fi, kterým za rok známější z dvojice naváže na svoji úspěšnou filmovou jízdu.
I Jonathan Nolan prostě již ukázal, že umí. A stalo se tak také skrze seriál Lovci zločinců, v původním znění Person of Interest, který od roku 2011 velmi umným způsobem kloubil žánry detektivky a špionážního thrilleru. A k tomu ještě přihazuje velmi reálnou obavu o současný stav společnosti. Anebo by se dalo říct, že svým způsobem předpověděl jeden velký skandál, který zmítal celým světem. Jak se díky únikům informací od Edwarda Snowdena ukázalo, americké tajné služby nezákonně monitorují v podstatě celou zeměkouli - a dělají to i Nolanovi Lovci zločinců. Jen je všechno trochu složitější.
Neholený zabiják
Začněme ale odjinud. Například od toho, že v New Yorku není vůbec dobrý nápad navážet se do bezdomovců. To takhle v tamější podzemce parta výrostků napadla jednoho nevábného chlapíka páchnoucího alkoholem a špínou a ten je všechny na místě málem pozabíjel. Měl na to totiž výcvik. Říkejme mu třeba John Reese, třebaže se dost pravděpodobně jedná o falešné jméno. Je to bývalý "zelený baret", tedy člen speciálních parašutistických jednotek. K tomu bývalý agent CIA, který se kdysi ztratil po akci v Číně a všichni ho pokládají za mrtvého. A přestože chce mít od všech hlavně pokoj a nejvíc od minulosti, zároveň je smrtící zbraní bez pojistky.
Zatímco sedí po incidentu na policejní stanici a strážci zákona si s jeho identitou zjevně nevědí rady, stane se něco podivného. Pro zarostlého trhana přijedou nikým nevolaný právník a limuzína. Velká limuzína. A tím Reesův příběh teprve začíná. Mimochodem, pokud vám jeho tvář přijde povědomá, ano, hraje ho James Caviezel, tedy představitel Ježíše z Gibsonova Umučení Krista.
Zločiny, co se ještě nestaly
Jak se ukáže, kdosi má zájem o Reesovy speciální služby. Kdosi velmi bohatý. Anonymní digitální magnát, kterému se říká Harold Finch a jenž vyvinul cosi podobně nebezpečného, jako je jeho budoucí zaměstnanec. Vytvořil počítačový systém, který měl zabránit dalším teroristickým útokům. Ovšem jak se ukázalo, dokáže mnohem víc. Tenhle program je schopen "předpovídat" zločiny ještě dřív, než se stanou. Na bázi vypočítávání pravděpodobností je s to odhadnout, s kým budou do budoucna problémy. Ale protože k tomu potřebuje vstupní data, jejichž získávání je nelegální, musí jet Finch tak trochu na vlastní triko. A hlavně se o jeho práci nikdo nikdy nesmí dozvědět. Proto také ten zájem o bývalého špióna.
Hlavně ale potřebuje člověka, který dokáže zareagovat na nečekané situace, protože v hledáčku přece jen budou lidé, u nichž není dopředu jasné, čeho se dopustí. A jakmile Reese kývne, začíná zběsilá honička, ve které jde o každou vteřinu. Ovšem nejen honička s podsvětím. Na samozvané ochránce, jako vystřižené ze Spielbergova Minority Report, totiž není zvědavá žádná vláda a už vůbec ne ta americká.
Rozhodně se nenechte zaplašit trochu vlažným rozjezdem seriálu, s přibývajícími díly jeho tempo pekelně kulminovalo!
67 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 6 lidí
Kiefer Sutherland a čísla
Scénárista a producent Tom Kring je v zámoří znám hlavně coby stvořitel Hrdinů alias Heroes. Kiefer Sutherland se zase do televizní historie nesmazatelně zapsal coby Jack Bauer ze 24 hodin. A když se tito dva pánové rozhodli spojit síly, vzešel z toho v roce 2012 pozoruhodný seriálový pokus s názvem Doteky osudu (Touch), který sice přežil pouhé dvě sezóny, ovšem velmi zajímavým způsobem zčeřil vlnky americké televizní tvorby. Vrátil totiž do oběhu mysterium, v tomto případě blízce spojené s matematikou, jež dokáže rozluštit i mnohé věci mezi nebem a zemí, jinak nepřístupné lidskému pochopení. V jejich centru pak stojí jedenáctiletý chlapec Jake, snad autista, který nikdy nepromluvil, nereaguje na okolí, ale má jednu zásadní vášeň. Čísla. Čísla, jejichž význam nechápe ani jeho otec (Sutherland), ani nikdo jiný. Pouze on.
A jak se posléze ukáže zásluhou podivínského emeritního profesora (Danny Glover), s pomocí těchto čísel a z nich se skládajících řad lze dokázat velké věci. Věci tak trochu připomínající magii. Lze s nimi vidět minulost, přítomnost i budoucnost celého světa a vesmíru. A možná se i přiblížit tzv. boží posloupnosti, vedoucí k veškerému poznání. Na cestě k ní je ovšem zároveň nutné zodpovědět celou řadu otázek týkajících se značného počtu lidí, kteří jsou méně či více viditelně spojeni právě s osudem mlčícího Jakea i jeho nešťastného otce, který je na chlapce sám a neví si rady. Dosud ho totiž nenapadlo, že jeho syn nemluví hlavně proto, že toho ví příliš mnoho.
25 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 4 lidé
24 hodin: Dnes neumírej
Londýnská mise Jacka Bauera
Už už to vypadalo, že tvůrci kdysi tolik úspěšného seriálu 24 hodin v hlavní roli s Kieferem Sutherlandem zavřou krám. Čtyři roky po dokončení osmé série je tady restart Jacka Bauera a dobrodružství se odehrává v Londýně.
Londýnská mise přišla opravdu za pět minut dvanáct. Seriál se potýkal několik sezón s poklesem sledovanosti a tvůrcům se navíc nepodařilo dát dohromady celovečerní film, který by měl šanci uspět v kinech. Tak alespoň vypravili Jacka Bauera likvidovat neřády do Evropy. Britskou metropoli přitom nevybrali náhodou - v ostrovním království se seriál dlouhodobě těší velké divácké oblibě.
Děj série s podtitulem Dnes neumírej (rozhodně není náhoda, že odkazuje k jedné z nejslavnějších bondovek odehrávající se také v Londýně) začíná čtyři roky po událostech osmé řady, v níž jsme se s Jackem Bauerem loučili jako s uprchlíkem. Nyní žije v exilu, a byť ho to může stát všechno, neváhá riskovat, aby zabránil celosvětové katastrofě. Jdou po něm skoro všichni - šéf CIA Steve Navarro (Benjamin Bratt), agentka Kate Morganová (Yvonne Strahovski), která je stejně neústupná a schopná jako půvabná, chytrý a všemi mastmi mazaný počítačový specialista Jordan Reed (Giles Matthey) a drsný, silný, ale poněkud arogantní Erik Ritter (Gbenga Akinnagbe). Velí jim bývalý ministr obrany James Heller (William Devane), který je dnes prezidentem Spojených států amerických. A do Londýna míří na setkání s britským premiérem (ministerského předsedu ztvárnil Stephen Fry). Bauer ovšem není na svoji misi nad Temží sám. Záda mu kryje jeho dřívější chráněnka, počítačová expertka Chloe O´Brianová (Mary Lynn Rajskub).
Příběh od tvůrce Ve jménu vlasti
Původní seriál 24 hodin byl na obrazovkách poprvé uveden v roce 2001 a během osmi let se jeho tvůrci dočkali třiasedmdesáti nominací na cenu Emmy. V roce 2006 získali Emmy v kategorii Nejlepší dramatický seriál, představitel hlavní role Kiefer Sutherland byl na Emmy nominován dokonce sedmkrát. Cenu v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli dramatického seriálu ale dostal jen jednou. Jak seriál, tak Sutherland získali zároveň Zlatý glóbus.
"Ohlas 24 hodin se nevyrovná ničemu, co jsem jako herec zažil. Mít příležitost setkat se znovu s postavou Jacka Bauera bylo jako sejít se se starým přítelem. Příběh, který napadl Howarda Gordona, je neotřelý, nový a určitě nikoho nezklame," nešetří Sutherland, dnes osmačtyřicetiletý rodák z londýnského Paddingtonu, chválou na televizní tvůrce, který je také autorem úspěšné, obdobně laděné série Ve jménu vlasti. Právě Gordona napadlo přesunout děj 24 hodin do Londýna a oprášit tak jejich slávu. Příběh se i tentokrát odehrává během celého dne, je ale stlačený do polovičního počtu, tedy dvanácti epizod.
Jak Howard Gordon zmiňuje v rozhovorech, návrat Jacka Bauera umožnila nová doba, ve které některé seriály neumírají, třebaže zmizí z televizní obrazovky, protože noví fanoušci jsou i tak schopní si je najít. Svá slova potvrzuje vedle 24 hodin i obnovením Hrdinů a Akt X. "Jack Bauer byl vždy zajímavý a poutavý hrdina. Přiznávám, že mi chyběl. Myslím, že divákům taky. Jeho postava se během let stále vyvíjela a nová, vzrušující série je další skvělou kapitolou jeho příběhu, který zachycuje, jak se svět změnil. Fanoušci si mohou být jistí, že Jack jakého znají a mají rádi, je zpátky," nechal se slyšet Gordon ještě před začátkem natáčení, které proběhlo v Londýně.
20 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 5 lidí